
Za nedostatečný považují v současné situaci svůj příjem bezmála tři čtvrtiny pracujících občanů.
V nejnovějším průzkumu společnosti Tymbe, největšího on-line zprostředkovatele brigád na tuzemském trhu, více než čtvrtina dotázaných uvedla, že k tomu, aby se vrátila na svůj předinflační životní standard, ji v měsíčním rozpočtu chybí do tří tisíc korun. Více než polovina lidí ovšem přiznala, že jim měsíčně chybí tři až osm tisíc korun.
To potvrzují interní data společnosti Tymbe. „V druhém kvartálu letošního roku si u nás za měsíc brigádník průměrně vydělal zhruba 4,6 tisíc korun,“ řekl Michal Harásek, spoluzakladatel Tymbe. Přibližně 16 procent účastníků průzkumu uvedlo, že měsíčně postrádají osm až dvanáct tisíc korun.
Zájem o brigády roste
Zvýšení svého měsíčního příjmu dalším přivýdělkem plánuje podle průzkumu více než čtvrtina dotázaných, která je zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. Jedním z nejrozšířenějších typů přivýdělku jsou brigády, které už dávno nenavštěvují pouze studenti.
„Od konce roku 2021 registrujeme nárůst brigádníků ve věku nad 35 let o pět procent. Aktuálně tato skupina tvoří 46 procent ze všech našich brigádníků. Vysvětlujeme si to i tím, že brigády jsou flexibilní a dají se snadno zkombinovat se stálou prací,“ konstatoval Harásek.
Průzkum také ukázal, že brigádu aktuálně zvažuje také 11 procent těch, kteří v současnosti nemají stálý pracovní poměr ani jiný přivýdělek. Do této skupiny spadají zejména studenti, důchodci, lidé na rodičovské dovolené či nezaměstnaní.
To, že se konstantě zvyšuje zájem o přivýdělek formou brigády, dokládají i data Tymbe. „Počet aktivních brigádníků, kteří využívají naši platformu, se oproti prvnímu pololetí roku 2021 v tom letošním už téměř zdvojnásobil,“ poznamenal Michal Harásek.
Až 200 korun na hodinu
Ten, kdo si chce přivydělat, s největší pravděpodobností nějakou brigádu najde. Podle údajů společnosti Grafton Recruitment, které má redakce FAEI.cz k dispozici, totiž i navzdory přílivu ukrajinských uprchlíků nabídka brigád převyšuje poptávku.
Grafton Recruitment, který na trhu funguje už téměř třicet let, nabízí mimo jiné řešení v otázkách náboru zaměstnanců.
Podle firmy se běžně nabízená mzda brigádníků pohybuje v závislosti na regionu, oboru a pozici mezi 120 až 150 korunami na hodinu, v Praze a Středočeském kraji dokonce mezi 150 až 200 korunami. V některých případech si ale brigádník může vydělat i více, například pokud dobře ovládá angličtinu.
Po brigádnících a sezónních pracovnících je největší poptávka ve výrobě, ve skladech a v Praze také v kurýrních službách a fast foodech. Zájem ze strany uchazečů je však nejčastěji o práci v kanceláři. Nejlákavější jsou zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci.
„V souvislosti se silnou uprchlickou vlnou jsme čekali výrazný růst zájmu o krátkodobé brigády, zatím však ve srovnání s předchozími lety nepozorujeme žádný výkyv. Řady uchazečů nerozšířilo ani zdražování,“ popsala svou zkušenost Jitka Součková, marketingová ředitelka Grafton Recruitment.