To ve finále potvrdila odpolední data za celé Německo, kde se meziroční dynamika dostala dokonce pod dvě procenta na 1,9 procenta v národní metodice, harmonizovaná je přesně na dvou procentech, když se čekalo zpomalení z červencových 2,6 procenta na 2,2 procenta.
Výraznější inflační útlum se pak samozřejmě podepsal na poklesu eurových tržních úrokových sazeb a posílení očekávání snižování sazeb Evropské centrální banky (ECB). Ještě během dopoledne ale euro část svých ztrát vymazalo, a kurz se posunul k hladině 1,110 USD/EUR.
Potěšily sentiment indikátory z dílny Evropské komise za srpen. Zlepšení zaznamenala jak důvěra ve službách, tak i v průmyslu. Výsledkem pak byl růst celkové důvěry v ekonomiku eurozóny.
Americký hrubý domácí produkt (HDP) byl revidován mírně výše, z původně udávaných 2,8 procenta na tři procenta mezičtvrtletně anualizovaně.
Co ale výrazněji překvapilo, to byla spotřeba domácností, která oproti očekávaným anualizovaným 2,2 procenta mezičtvrtletně dosáhla 2,9 procenta. Dolar tak v průběhu americké seance dále posílil, když byla testována hladina 1,106 USD/EUR.
Česká koruna ve čtvrtek stagnovala na úrovních, kde se pohybovala den před tím, tedy kolem 25,05 CZK/EUR. Polský zlotý i maďarský forint pouze nepatrně posílily. Regionální kalendář přinesl pouze potvrzení mezičtvrtletního růstu polské ekonomiky o 1,5 procenta. Meziročně tak byla výše o 3,2 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com