Klimatizace potřebují čím dál více proudu, v Evropě hrozí lokální výpadky

Analýza
Ještě před deseti lety byly klimatizace v České republice spíše výjimečnou vymožeností. V posledních letech si je ale pořizuje stále více domácností i firem. Jejich provoz ale představuje poměrně velkou zátěž pro přenosovou a distribuční soustavu a v létě tak podle některých odborníků hrozí lokální výpadky proudu.
Klimatizace se dnes stávají běžnou součástí administrativních i obytných budov. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Klimatizace potřebují k provozu hodně elektřiny, navíc nárůst je během dne skokový. V České republice je rok od roku více moderních budov, které jsou klimatizované, ať již jde o kanceláře, obchodní centra nebo bytové komplexy. V celkovém součtu jsou to obrovské spotřeby, které se navíc všechny povětšinou zapínají ve stejný čas, když vzroste teplota,“ upozornil Jiří Vágner ze společnosti SSI Energy.

Existuje tedy riziko, že kvůli klimatizacím budou některé oblasti bez proudu? Pracovníci přenosové a distribuční soustavy systematicky pracují na tom, aby se výpadkům předcházelo, ale hrozba tady pořád je.

Výpadky jsou velmi časté například v Indii, kde jsou velká horka a kde v jednu chvíli nastává skokový nárůst spotřeby elektřiny – kvůli klimatizacím. Stejná situace nastává také ve Spojených státech, kde výkyvy počasí způsobují obrovskou zátěž na síť a nedaří se je regulovat.

PSALI JSME:
Kdo vynalezl klimatizaci?

„Předpokládá se, že v létě bude k výpadkům docházet častěji také v Evropě. Vedle nárůstu počtů klimatizací dochází v průmyslu aktuálně k obnově některých výrob, zejména tam, kde byly během covidu-19 výpadky v dodávkách surovin. Oproti době před pandemií jsou odběry nerovnoměrné a mimo standardní průběh. To vše může přinést lokální výpadky energie v ČR i v celé Evropě,“ poznamenal Vágner.

Jak výpadkům předcházet

Co radí odborníci, aby se případnému extrémnímu zatížení sítě a možným výpadkům proudu předešlo? Mnoho kancelářských budov je v létě aspoň z části prázdných. Není proto nezbytné klimatizovat kanceláře či zasedací místnosti, kde lidé celý den nejsou. Totéž platí rovněž o výrobních firmách. Vzhledem k rostoucí ceně energií, jež některé firmy trápí, tak mohou tímto způsobem navíc významně ušetřit.

„Pomoci mohou také zelená řešení, například osazení střech zelení. Ve velkých městech vstřebávají střechy sluneční teplo tak silně, že se jejich teplota může oproti okolnímu vzduchu lišit až o 30 stupňů Celsia. Jejich osazení vegetací dokáže díky vzduchovým mezerám a mikrobiálním pochodům v zemině zlepšit tepelnou stabilitu prostoru až o 25 procent, což znamená významnou úsporu energie na chlazení interiéru,“ vysvětlil Jiří Vágner.

PSALI JSME:
Zelené střechy klimatickou změnu nezastaví, výrazně ale zkomplikují opravy střech

Dodal, že podobně působí i ozelenění fasád popínavými rostlinami. „Takovéto využití vegetace, zejména v městském prostředí, přispívá také k lepší psychické pohodě. Navíc odpařování vody ze zelených ploch ochlazuje okolí a pomáhá i snižovat prašnost,“ dodal.

Díky aktivnímu energetickému managementu lze měřit a vyhodnocovat detailní podmínky provozovaných objektů a podle požadavku uživatelů jednotlivých areálů, budov či místností je přizpůsobovat pomocí dispečerského řízení všech využívaných technologií.

Podle podmínek oslunění například usměrňovat zastínění, regulovat výkon vzduchotechniky včetně souvisejícího zdroje chlazení, a to vše v souladu s konkrétní obsazeností užívaných prostor. Řešením je také využití doplňkových alternativních zdrojů energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo moderní solární systémy s akumulací elektřiny.

PSALI JSME:
Klimatizaci má doma každý sedmý. Stejné množství lidí je ve vedrech doma na „Adama“ nebo „Evu“

Klimatizace ohřívají planetu

Organizace spojených národů před časem upozornila na další závažný problém spojený s klimatizacemi: Zařízení na ochlazování ovzduší čím dál více přispívají k ohřívání planety, protože potřebují na svůj pohon čím dál více energie.

Podle zprávy OSN funguje po celém světě několik miliard klimatizací, přičemž jejich počet stále stoupá. Stále teplejší léta přitom způsobují, že v některých oblastech se dá bez klimatizace žít jen obtížně – a takových míst bude přibývat. OSN uvádí, že pokud by měl do roku 2050 dostat klimatizaci každý člověk, který by ji potřeboval, muselo by se jich do roku 2050 vyrobit přes 14 miliard.

Pokud by se ovšem podařilo nahradit současné neekologické klimatizace energeticky účinnějšími, svět by mohl za 40 let ušetřit 460 miliard tun skleníkových plynů. Pro srovnání to je podle OSN asi osminásobek jejich množství, které vyprodukoval celý svět v roce 2018.

PSALI JSME:
Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Zavřít reklamu ×
  1. jj … burza to vyresi …

    Hezke, energetiku nasi predstavitele v cele s EU rozvratili, predpokladam si mysli ze to vyresi spotovy trh.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Počet kyberútoků na východoevropské země roste

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Podle toho byl v září …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …