Klobásy a cigarety: Smrtelná kombinace hlavně pro ženy

Chronická obstrukční plicní nemoc, ale také rakovina a další plicní choroby. Pokud kouříte a rádi jíte klobásy, šunkové chlebíčky a další uzeniny výrazně si zvyšujete šanci právě na tato onemocnění. Zvláště na pozoru by se měly mít ženy starší 35 let, které jsou ohroženy více než muži.
Uzeniny spolu s cigaretami tvoří smrtelnou kombinaci. Zvláště na pozoru by se měly mít ženy starší 35 let. Foto: Pixabay

Jen rakovinou plic v Česku ročně onemocní zhruba 2,3 tisíc žen a jejich počet na rozdíl od mužů stále roste. Jedním z důvodů je jejich křehčí tělesná konstituce.

„Rozsáhlé výzkumy z Francie a Velké Británii potvrdily, že ženy jsou chronickou obstrukční plicní nemocí, rakovinou plic a dalšími závažnými nemocemi plic ohroženy více než muži. Pravidelné kuřačky si zvyšují pravděpodobnost plicního onemocnění. Ženy, které jí často uzeniny, svému zdraví také nepřispívají. Nejhůř jsou na tom ale dámy, jež cigarety a uzeniny kombinují. Ty téměř stoprocentně nějakou plicní nemoc dostanou,“ řekl docent Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a vědecký sekretář České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Rakoviny plic u žen přibývá

Plicní lékaři také upozorňují na to, že zatímco výskyt rakoviny plic u mužů pomalu klesá, u žen je tomu naopak. Ženy totiž s kouřením obvykle začínaly později než muži – v době, kdy kouření začínalo být módní i u nich, tedy v padesátých a šedesátých letech minulého století. Smrtelná plicní nemoc se tak v jejich případě začíná hlásit právě nyní.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

„Na základě průzkumů, které mapovaly výskyt rakoviny plic v Česku od roku 1977 do 2016, klesl roční výskyt tohoto zhoubného onemocnění u mužů o 9,9 procenta. U žen za stejné období naopak vzrostl o 32,8 procenta,“ upozornila profesorka Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice.

Své o tom ví například šestapadesátiletá Marie z východních Čech. Rakovinu plic u ní lékaři diagnostikovali na jaře 2019. Marie kouří od dětství. „Zdravotní potíže jsem měla dlouhodobě, špatně se mi dýchalo, občas jsem přes kašel nemohla ani popadnut dech. Ale když jsem začala vykašlávat krev, věděla jsem, že je zle,“ svěřila se portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz). Když zjistila svou diagnózu, byl to pro ni šok, z něhož se dlouho vzpamatovávala. Teď prodělává léčbu.

Nebezpečné kouření

Kouření je přitom příčinou plicního karcinomu téměř v 90 procent případů. Platí to nejen pro aktivní, ale i pasivní kouření. Pacientům může pomoci léčba vlastní imunitou – imunoterapie. Dokáže prodloužit život ve velmi dobré kvalitě i o několik let. Pacienti navíc nově mohou dostat imunoonkologickou léčbu, aniž by si předtím prošli například chemoterapií.

„Pacienti s metastatickým nemalobuněčným karcinomem plic mohou dostat imunoterapeutickou léčbu už v první linii, tedy po stanovení diagnózy. Dostávají ji okamžitě, kdy je její efekt nejlepší. Doufáme, že postupně doženeme západní Evropu a naši pacienti se dostanou i k dalším imunoterapeutickým lékům co nejdříve po diagnóze,“ dodala profesorka Vašáková. Imunoterapeutickou léčbu v Česku zatím dostaly stovky lidí s karcinomem plic.

PSALI JSME:
E-cigarety měly být spásou kuřáků. Mohou ale poškozovat srdce, plíce či mozek. Anebo explodovat v ústech

Včasné zachycení nemoci

Problémem ovšem je, že tuto nemoc lékaři většinou odhalí až v pozdním stadiu, pacienty totiž nic nebolí a vyšetření často odkládají. Pneumologové proto usilují o plošný screening, který by pomohl rakovinu plic zachytit včas. Preventivní vyšetření by se týkala až 390 tisíc rizikových osob, především těžkých kuřáků.

„Screening by pomohl především lidem starším 40 let, kteří se zadýchávají a alespoň 10 let ve svém životě kouřili denně krabičku cigaret. První výsledky ukazují, že nemocné plíce má více než třetina vyšetřených,“ konstatovala profesorka Vašáková. „Někteří mohou namítnout, že si kuřáci za své nemoci mohou sami. Musíme si ale uvědomit, že léčba rakoviny plic i chronické obstrukční plicní nemoci, zvláště v pokročilých stadiích, je velice nákladná. Odhalení nemocí v počátečních fázích je proto prospěšné pro všechny,“ dodala doktorka.

Včasné odhalení nemoci je velmi důležité, ale zásadní je prevence. Rakovině, chronické obstrukční plicní nemoci, ale i astmatu lze totiž podle docenta Vladimíra Koblížka ve spoustě případů předejít. Nabádá proto k dodržování doporučení, které doporučují finští pneumologové.

„Plicní lékaři z Helsinek vydali seznam pravidel, jejichž dodržování může významně snížit riziko vzniku plicních chorob. Lidé by měli vdechovat čistý vzduch, jíst zdravě, sportovat a vyhýbat se uzeninám. Lékaři také doporučují kontakt se zvířaty a práci na zahradě. Nejvýznamnější zásadou je pak samozřejmě nekouřit,“ dodal docent Koblížek.

PSALI JSME:
Rakovina bude zabíjet dál. Nové léky z Česka ještě více než dekádu nebudou

Zavřít reklamu ×
  1. Prdlajs,dřív lidi taky kouřili a jedli klobásy a nikdo rakovinu neměl. Hlavním viníkem rakoviny jsou všudypřítomné naftové auta a potraviny z Polska.

  2. spousta lidí kteří nikdy nekouřili a měli přesto rakovinu je všeobecně známo,viník může být špatné a zamořené ovzduší a potraviny v kterých je plno éček a separátů,to dříve lidé vůbec nejedli,vše bylo podle přísných normách a ty už neexistují,výrobce chce za každou cenu vydělat

  3. na všem vydělat to je dnešní trend a na úkor zdraví a to kouření že v 90% způsobuje rakovinu,to mám pocit poněkud odlišný,dříve bylo kuřáků na celém světě mnohem více a cigarety byly bez filtrů.Každý stát značně nekřestansky vydělává na tabáku a kdyby se nevyráběly cigarety?Tak co na to řeknete!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB