Komise pro spravedlivé důchody řeší problém od konce, příčiny jí unikají

Nižší penze žen: To je jeden z problémů, na které by se měla zaměřit nově ustavená „Komise pro spravedlivé důchody“. Důchodová nerovnost je ale jen důsledkem přetrvávajících disproporcí v přístupu k mužům a ženám jako účastníkům pracovního procesu, tedy i k jejich odměňování.
Ilustrační foto: Pixabay

„Všech 43 subjektů, které jsme oslovili, jmenovalo svého zástupce,“ pochlubila se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na lednové tiskovce, kde komisi poprvé představila. Své zástupce v komisi mají sněmovní a senátní stranické kluby, odbory, zaměstnavatelé, akademici i neziskové organizace.

Zbytečné hektolitry kávy

Což je zároveň nejlepší předpoklad toho, aby se zcela zbytečně proschůzovaly stovky hodin, zpracovaly stohy analýz, vypily hektolitry kávy a zkonzumovaly tuny chlebíčků – to vše zcela bez efektu.

Skutečnou příčinu (pokud za ni nechceme považovat nevůli a neschopnost všech polistopadových vládnoucích garnitur uskutečnit jakoukoli skutečnou penzijní reformu) už dávno pojmenovali odborníci z jiných oblastí, než je akademická sféra nebo takzvaný neziskový sektor.

Vysokoškolačky se do vedení nedostávají

Naposledy na ni upozornila společná iniciativa BpS – Byznys pro společnost, národního koordinátora Charty diverzity a Vodafone Czech Republic: „Women in Leadership Platform“.

Rozdíl ve mzdách v ČR mezi muži a ženami je stále kolem 22 %. Matky s dětmi do pěti let pracují jen v 45 %. A i když 46 % absolventů vysokých škol jsou ženy, v představenstvech českých TOP 250 firem je jich podle Indexu žen ve vedení, který sestavuje BpS-Byznys pro společnost, jen něco přes sedm procent.

„Společně chceme sdílet zkušenosti, přinášet společné aktivity a projekty mezi zaměstnavateli. Mnoho témat se řeší ad hoc a izolovaně, adresuje se konkrétní bolavé místo, ale pokud firma nerealizuje celý komplex opatření, situace se nezlepší. A také nezlepšuje, o čemž mluví konkrétní data,“ říká Pavlína Kalousová, předsedkyně aliance BpS-Byznys pro společnost.

„Hlavními iniciátory platformy jsou BpS –Byznys pro společnost a Vodafone Czech Republic. Chceme však, aby se zapojili další – členem iniciativy se mohou stát společnosti, které mají zájem aktivně rozvíjet téma diverzity a leadershipu žen,“ doplňuje Kalousová.

Pozitivní diskriminace made in Vodafone?

„Ruku v ruce s tím jde vytváření takového právního prostředí, ve kterém se každý bude cítit dobře a bude moci být sám sebou,“ říká Jana Vychroňová, HR Business Partner, Vodafone Czech Republic.

Vodafone podle ní chce mít do roku 2020 ve vyšším vedení třicetiprocentní zastoupení žen. To by mohlo na první pohled vypadat jako pozitivní diskriminace s cílem dosáhnout za každou cenu líbivých čísel. Firma ale nabízí mimo jiné také možnost návratu do práce po mateřské na zkrácený úvazek za plnou mzdu, program Reconnect, který pomáhá ženám nastartovat kariéru po delší pauze, flexibilní uspořádání práce nebo rozvojové programy šité na míru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. La Ladislav

  A co dorovnání důchodu mužům v důsledku diskriminace těžší práce se dožívají menšího věku tj dostávají menší dobu důchod proto by ho měli mít ještě vyšší

  • He Henok

   ——– Původní zpráva ——–

   Předmět:

   Politický plán 2014 – 2016
   Datum:

   2013-12-04 02:15
   Odesílatel:

   Adresát:

   „Bratři a sestry,

   na dnešním nočním zasedání SOČR (pozn. satanistické organizace ČR) pod vedením samotného satanaela (pozn. Antikrista, který dlí stále v Praze!) jsme se dohodli na dalším politickém postupu.

   Sehrajeme loutkovou Nedělkovu (pozn. Sobotkovu) vládu. Mezitím zašpuntujeme politickou scénu, nedovolíme žádné nové strany a vyšponujeme reklamu ANO666.

   V roce 2016 na jaře vyvoláme předčasné volby s následujícími výsledky:

   40% ANO666

   20% KSČM

   10% ÚSVIT666

   10% ČSSD666

   5% KDU666

   5% ODS

   Žádnou jinou stranu tam už nepustíme. Politici TOP09 se rozdělí mezi ODS a ANO, Vládu sestaví ANO666 a ÚSVIT666

   Prezident: Jeho Výsost Princ Satanael (pozn. ANTIKRIST!))

   Premiér: bratr Bába (pozn. Andrej Babiš)

   Vícepremiér: bratr Tomio666 (pozn. Okamura)

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB