Komodity (3.): Inflace a rostoucí zadlužení jsou zlatu ku prospěchu

Rychlý vzestup zlata z minima dosaženého v půli února přibrzdil a drahý kov teď prochází dlouho očekávanou a poměrně agresivní, nicméně zdraví prospěšnou korekcí.
Zlato si od poloviny února polepšilo téměř o 450 dolarů a současná korekce zatím není tak silná, aby zviklala všeobecnou víru obchodníků v růst cen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta pomůže určit skutečnou úroveň strukturální poptávky po odlivu spekulantů sledujících momentum a investičních manažerů, kterým jde zpravidla o krátkodobé výsledky a kteří své dlouhé pozice omezí, jakmile se změní technické či fundamentální ukazatele.

Zlato už si od poloviny února polepšilo téměř o 450 dolarů a současná korekce zatím není tak silná, aby zviklala všeobecnou víru obchodníků v růst cen.

Na základě Fibonacciho retracementu lze určit, že se klíčová oblast podpory z technického hlediska nachází kolem 2 255-60 dolarů, což představuje 61,8% posílení od března do dubna a 38,2 procenta celého pohybu od poloviny února. Pokud se zlato udrží nad touto úrovní, vyšle trhu signál, že je současný retracement pouze mírnou korekcí v rámci silného vzestupného trendu.

Investiční kovy mají podle nás i nadále nadějné vyhlídky, a až se prach kolem korekce usadí, budou určující následující faktory:

Geopolitická rizika týkající se čím dál roztříštěnějšího světa, zejména Ruska / Ukrajiny a Středního východu.

Silná maloobchodní poptávka z Číny, kde vládne touha uložit peníze do sektoru relativně imunního vůči ekonomickým problémům spojeným s prohlubující se realitní krizí a rizikem devalvace jüanu.

Stálá poptávka centrálních bank v době geopolitické nejistoty a dedolarizace, protože zlato dokáže mimo jiné nabídnout větší úroveň bezpečí a stability než jiná aktiva.

Rostoucí poměr státního dluhu velkých ekonomik, zejména USA, k HDP, jenž s sebou přináší obavy ohledně kvality dluhu. Rostoucí výnosy z amerických vládních dluhopisů tak nejsou pro zlato nutně nepříznivé, protože obracejí pozornost k celkové úrovni zadlužení a její udržitelnosti.

Pozornost se navíc přesouvá od negativních dopadů nižšího poklesu sazeb v letošním roce k podpoře zajištěné vyhlídkami na opětovný růst inflace.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB