Ta pomůže určit skutečnou úroveň strukturální poptávky po odlivu spekulantů sledujících momentum a investičních manažerů, kterým jde zpravidla o krátkodobé výsledky a kteří své dlouhé pozice omezí, jakmile se změní technické či fundamentální ukazatele.
Zlato už si od poloviny února polepšilo téměř o 450 dolarů a současná korekce zatím není tak silná, aby zviklala všeobecnou víru obchodníků v růst cen.
Na základě Fibonacciho retracementu lze určit, že se klíčová oblast podpory z technického hlediska nachází kolem 2 255-60 dolarů, což představuje 61,8% posílení od března do dubna a 38,2 procenta celého pohybu od poloviny února. Pokud se zlato udrží nad touto úrovní, vyšle trhu signál, že je současný retracement pouze mírnou korekcí v rámci silného vzestupného trendu.
Investiční kovy mají podle nás i nadále nadějné vyhlídky, a až se prach kolem korekce usadí, budou určující následující faktory:
Geopolitická rizika týkající se čím dál roztříštěnějšího světa, zejména Ruska / Ukrajiny a Středního východu.
Silná maloobchodní poptávka z Číny, kde vládne touha uložit peníze do sektoru relativně imunního vůči ekonomickým problémům spojeným s prohlubující se realitní krizí a rizikem devalvace jüanu.
Stálá poptávka centrálních bank v době geopolitické nejistoty a dedolarizace, protože zlato dokáže mimo jiné nabídnout větší úroveň bezpečí a stability než jiná aktiva.
Rostoucí poměr státního dluhu velkých ekonomik, zejména USA, k HDP, jenž s sebou přináší obavy ohledně kvality dluhu. Rostoucí výnosy z amerických vládních dluhopisů tak nejsou pro zlato nutně nepříznivé, protože obracejí pozornost k celkové úrovni zadlužení a její udržitelnosti.
Pozornost se navíc přesouvá od negativních dopadů nižšího poklesu sazeb v letošním roce k podpoře zajištěné vyhlídkami na opětovný růst inflace.
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com