Cena zlata stále stoupá. Zásadní vliv na růst má Čína i státní dluh USA

Analýza
Mimořádně silná poptávka po zlatě čínské centrální banky i soukromého sektoru v posledních dvou letech zvyšuje cenu zlata. Ta trhá rekordy a dávno překročila magickou hranici dvou tisíc dolarů za unci. Podle odborníků je to teprve začátek.
Jen za posledních 14 měsíců vyrostla burzovní cena unce zlata ze 40 000 na cenu přes 53 000 korun. Česká koruna tak ztratila 33 procent své hodnoty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odhadnout vývoj ceny zlata není nic jednoduchého. Jisté ale je, že pokud roste poptávka, zvyšuje se i cena drahého kovu. Tu v posledních letech dramaticky ovlivňuje Čína. Masivní čínské nákupy zlata v posledních dvou letech zásadně změnily trh se zlatem. Čínská lidová banka nakoupila v roce 2023 rekordních 735 tun zlata, aktuálně by mohla držet přes pět tisíc tun zlata.

Kromě toho, když se koncem roku 2021 začal v Číně hroutit realitní sektor, upřela se pozornost soukromých investorů právě na žlutý kov. Čisté importy zlata soukromého sektoru v Číně dosáhly v roce 2023 celkových 1 411 tun a jen v lednu letošního roku vysokých 228 tun.

PSALI JSME:
Cena zlata si prošla korekcí. Příležitost pro investici?

Hlavním důvodem růstu cen zlata je silná poptávka ze strany centrálních bank. Mezi největší nákupčí nejdražšího kovu patří Rusko, Indie nebo Turecko, přední příčku zaujímá Čína. Zlato je uchovatelem hodnoty v době ekonomické a politické nejistoty. Toho jsou si centrální banky samozřejmě vědomy a neustále zvyšují své zásoby zlata, zejména s ohledem na zmrazení ruských devizových rezerv.

Právě čínská centrální banka pokračuje v intenzivních nákupech žlutého kovu i v letošním roce. V posledním březnovém týdnu byl opakovaně při dopoledním čase londýnského fixingu viditelný, jinak v tento čas nezvyklý, růst ceny zlata o procento během jedné hodiny. Je zřejmé, že velcí kupující příliš neřeší historicky nejvyšší cenu.

PSALI JSME:
Zlato je na vzestupu. Jak s ním obchodovat?

Nejistota ohledně vývoje inflace a zahraniční politiky stoupá, což žene nahoru i cenu zlata. Hodnota zlata s malými výkyvy stoupá od konce roku 2019, kdy začala pandemie koronaviru. Následně cenu zlata vymrštil vzhůru konflikt na Ukrajině a následná vysoká inflace.

Nyní tu máme události v Izraeli, na které zlato reaguje opět růstem. Na podzim proběhnou prezidentské volby v USA, které mohou otřást zahraniční politikou a opět cenu zlata výrazně zvýšit. Navíc nezadržitelně roste americký státní dluh, což naznačuje, že boj s rostoucí inflací není zdaleka u konce.

PSALI JSME:
Strach z Trumpa v Bílém domě rekordně zdražuje zlato. To vyskočilo na cenu 50 000 Kč za unci

Cena zlata se vyvíjí v osmiletých cyklech. Na jeho konci by mohla přesáhnout 70 tisíc korun. Vycházíme z dlouhodobých údajů již od roku 1973, kdy začal první osmiletý cyklus. Aktuálně jsme zhruba ve druhém roce již sedmého cyklu, kdy minimálně během první poloviny cyklu, až na malé výkyvy, cena zlata roste.

Jen za posledních 14 měsíců vyrostla burzovní cena unce zlata ze 40 000 na cenu přes 53 000 korun. Česká koruna tak ztratila 33 procent své hodnoty. Podle mého názoru bude unce zlata v letech 2027 až 2028 kulminovat minimálně na ceně 70-75 000 korun, což je dalších 40 procent. Z dlouhodobého hlediska je tedy aktuální cena zlata a její raketový růst teprve na svém začátku.

Autor je ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice do zlata jsou stále populárnější. Jakých chyb se při nákupu vyvarovat?

Zavřít reklamu ×
  1. Zlato je jistota. Měny jako dolar a euro jsou uměle nadhodnocené a přitom nemají hodnotu ani toho papíru na kterém jsou vytištěné. USA jsou těžce zadlužené a v Evropě dělají potíže jižní státy kde si zvykli žít na dluh.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.