Komu se prodraží zvýšení minimální mzdy?

Analýza
Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 Kč, oproti letošnímu roku se tedy zvýší o tisíc korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo ztěžuje čerpání daňového bonusu. 
Růst minimální mzdy značně zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady pro pomocné práce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve většině vyspělých zemí světa se minimální mzda pravidelně každoročně zvyšuje v závislosti na ekonomickém vývoji. Česko přitom patří mezi země, kde v posledních letech rostla minimální mzda nejvíce, vždyť ještě v roce 2016 činila 9 900 korun.

Růst minimální mzdy značně zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady pro pomocné práce. Zvýšením minimální mzdy o tisíc korun stoupnou mzdové náklady o 1 338 Kč, neboť zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance nad rámec hrubé mzdy i povinné sociální a zdravotní pojištění v souhrnné výši 33,8 procenta.

Zkrácený úvazek a zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění za zaměstnance, kteří nejsou současně státními pojištěnci (např. penzisté nebo studenti, pozn. aut.), musí být zaplaceno vždy alespoň právě z minimální mzdy. V roce 2021 tedy v částce alespoň 2 187 korun (16 200 Kč x 13,5 %), zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance devět procent a zaměstnanci 4,5 procenta z hrubé mzdy.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovna vymáhala penále až po pěti letech

Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek, za které neplatí současně zdravotní pojištění stát, s hrubou měsíční mzdou nižší než 16 200 Kč, tak budou platit více na zdravotním pojištění, neboť dopočet do částky 2 187 korun půjde na jejich vrub.

Zdravotní pojištění placené zaměstnancem pracujícím na zkrácený úvazek s hrubou mzdou ve výši 13 600 Kč činí v letošním roce 828 korun, v příštím roce to bude 963 korun, zaměstnavatel bude nadále platit 1 224 Kč.

Zdravotní pojištění pro OBZP se zdraží

Osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) si musí samy platit zdravotní pojištění u své zdravotní pojišťovny v pravidelných měsíčních platbách. Osobami bez zdanitelných příjmů jsou např. nezaměstnaní občané neevidovaní na úřadu práce, nebo studenti starší 26 let. Měsíční platbu mají přitom povinnost platit vždy do osmého dne následujícího měsíce.

PSALI JSME:
Za nezletilé děti rodiče platit pojistné nemusí. Ale je to riziko

Částka zdravotního pojištění je pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů stejně vysoká, bez ohledu na rodinnou či životní situaci a činí 13,5procenta z minimální mzdy. V roce 2022 budou muset osoby bez zdanitelných příjmů platit měsíční zdravotní pojištění v částce 2 187 korun, zatímco letos to bylo 2 052 Kč.

Nutnost vyšších příjmů pro čerpání daňového bonusu

Nárok na roční daňový bonus od státu má daňový poplatník, jehož rozhodné příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti jsou vyšší, než alespoň šestinásobek minimální mzdy platné k prvnímu lednu příslušného roku. Za rok 2020 bylo nutné mít tedy příjmy alespoň ve výši 87 600 korun, letos již ve výši 91 200 Kč a v příštím roce 97 200 Kč.

Nárok na daňový bonus vzniká v případě, že daňové zvýhodnění na děti je vyšší, než vypočtená daň z příjmů fyzických osob. Daňové zvýhodnění na děti může uplatnit pouze jeden z rodičů, proto je vhodné vypočítat, kdo z nich v plné výši využije daňové výhody.

PSALI JSME:
Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Co ještě ovlivňuje minimální mzda?

Spolu se zvýšením minimální mzdy se zvýší také maximální možná sleva za umístění dítěte, tzv. školkovné na 16 200 korun za rok na jedno dítě. V letošním roce činila tato sleva 15 200 Kč. Minimální mzda také ovlivňuje výši, ve které jsou osvobozeny pravidelně vyplácené důchody.

V daňovém přiznání za rok 2021 jsou osvobozeny důchody do výše 547 200 korun, kdežto v roce 2022 budou osvobozeny pravidelně vyplácené důchody až do výše 583 200 Kč, což odpovídá měsíčnímu důchodu ve výši 48 600 korun.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvýšení minimální mzdy o 1000 korun je chybou. Působí inflačně

Zavřít reklamu ×
  1. Se zvýšením minimální mzdy se zvyšují i sociální dávky. Takže cikáni budou zase křepčit radostí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB