Komu se vyplatí paušální daň?

Paušální daň úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou. Budou ji moci uplatnit osoby samostatně výdělečně činné, kteří nejsou plátci DPH a mají roční příjem do milionu korun. Zákon nyní musí ještě posoudit Senát. Paušální daň znamená snížení administrativní zátěže a úsporu desítek tisíc korun ročně. Těchto živnostníků se nebude týkat daňová kontrola z finančního úřadu. Živnostník zaplatí měsíčně paušál ve výši 5 469 korun a nikdo nebude zkoumat, zda měl zaplatit víc nebo míň.
Zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál se paušální daň nevyplatí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich roční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun.

Důležité je, aby podnikatelův příjem nepřekročil částku milion korun. Podle našich analýz skupina bezdětných podnikatelů, nyní uplatňujících 60% paušál, dosahuje počtu 117–135 tisíc.

Paušální daň se vyplatí těm, kdo uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají tak zvaná svobodná povolání, jako jsou advokáti, architekti, lékaři, notáři, odhadci, překladatele, soudní exekutoři, tlumočníci, veterináři a kupříkladu auditoři. Třicetiprocentní paušál se uplatňuje hlavně na příjmy z pronájmu.

Zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál se paušální daň nevyplatí. Do této skupiny živnostníků spadají například profese, jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel.

Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena