Poslanci dnes schválili paušální daň, díky níž mnozí živnostníci ušetří desetitisíce

Názor
Živnostníci, resp. OSVČ s ročním příjmem do jednoho milionu budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Její zavedení dnes schválili poslanci, posoudí jej však ještě Senát. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadna navíc nutnost podávat daňové přiznání. 
Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důležité je, že ty OSVČ, které mohou a chtějí vstoupit do režimu paušální daně, musí tuto skutečnost oznámit příslušnému finančnímu úřadu nejpozději 10. ledna 2021. Při promeškání této lhůty už se situace nedá zvrátit a daná OSVČ musí na vstup do režimu paušální daně počkat až do roku 2022.

Pro příští rok činí paušální daň 5469 korun měsíčně, za celý rok tedy 65 628 korun. Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2393 korun), o 15 procent navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění (2976 korun) a daně z příjmu fyzických osob ve výši 100 korun.

Poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ovšem ztrácí možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí režim paušální daně vyplatí.

PSALI JSME:
Kolik vydělávají řemeslníci? Průzkum ukázal, že máme zastaralé a zkreslené představy

Uvedená limitní částka jednoho milionu korun tržeb představuje částku, do níž začíná zákonná povinnost plátcovství DPH. Představitelé koaličního partnera hnutí ANO, ČSSD, ale také odbory původně žádali nižší limit, neboť se obávali zejména dalšího rozevření nůžek v daňových a odvodových povinnostech zaměstnanců na jedné straně a OSVČ na straně druhé. Paušální daň totiž z daňového hlediska zvýhodňuje část OSVČ, zatímco zaměstnancům se podmínky nijak nemění.

Živnostníkům paušální daň ušetří čas a papírování, neboť nebudou muset komunikovat se třemi různými úřady, ale jen s jedním. Zbaví se složité administrativy, a navíc budou mít klid od případných kontrol z finančního úřadu. Z OSVČ s příjmy do milionu korun ročně se však přechod na paušální daň vyplatí jen některým. Celkově by se měla vyplatit zhruba 120 tisícům poplatníků.

PSALI JSME:
Paušální daň, bezmyšlenkovitý kafemlýnek a ministryně Maláčová

Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy (nepřesahujícími ovšem milionový limit, pochopitelně), kteří zároveň nemají děti, ani manželku.

Doslova „ternem“ ale může být paušální daň pro mnohé OSVČ, resp. živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (např. autoři textů apod.). Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7001 korun měsíčně čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně díky němu ušetří 5734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří díky paušální dani 4117 korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2020: Podnikatelé a živnostníci budou mít díky paušálům více peněz

Zavřít reklamu ×
  1. Po státu nikdy nic nechci. Akorát mě sere,když si na státních silnicích zničím auto při dojíždění za prací a opět státní instituce STK mě kvůli volným čepům na nápravě nechce povolit auto dál provozovat.Je to celé postavené na hlavu.Dovozci,technici a kamarádi techniků si bez jediného problému protáhnou co potřebují a ostatní mají smůlu.Pokud přijde nějaká politická strana z volebním programem kde bude zrušení STK a ponechání pouze emísí jak má celé Rusko a skoro celé USA tak tato strana se bez problémů dostane do parlamentu!Až budou silnice v perfektním stavu tak si teprv požadujte perfektní stav vozidel.Do té doby je to nesmysl a buzerace občanů co „nemají známé“ na těch správných místech.

  2. Najdu si živnostníka, ten mne vystaví několik faktur a já sám si snížím daňový základ i když mu dám něco bokem. Takže všichni živnostníci budou najednou vydělávat do milionu Kč. A stát vybere o to méně.

  3. Pro daňovou optimalizaci : A je to tady, my čecháčci dokážeme jen přemýšlet jak někoho podvést , potom se nedivme současné situaci s pandemií i s propadem ve financích státu. Tvrdíme že za všechno může vláda, ale při každém jejím rozhodnutí již přemýšlíme jak stát ošidit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru