Komu se vyplatí paušální daň?

Názor
Paušální daň úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou. Budou ji moci uplatnit osoby samostatně výdělečně činné, kteří nejsou plátci DPH a mají roční příjem do milionu korun. Zákon nyní musí ještě posoudit Senát. Paušální daň znamená snížení administrativní zátěže a úsporu desítek tisíc korun ročně. Těchto živnostníků se nebude týkat daňová kontrola z finančního úřadu. Živnostník zaplatí měsíčně paušál ve výši 5 469 korun a nikdo nebude zkoumat, zda měl zaplatit víc nebo míň.
Zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál se paušální daň nevyplatí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich roční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun.

Důležité je, aby podnikatelův příjem nepřekročil částku milion korun. Podle našich analýz skupina bezdětných podnikatelů, nyní uplatňujících 60% paušál, dosahuje počtu 117–135 tisíc.

Paušální daň se vyplatí těm, kdo uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají tak zvaná svobodná povolání, jako jsou advokáti, architekti, lékaři, notáři, odhadci, překladatele, soudní exekutoři, tlumočníci, veterináři a kupříkladu auditoři. Třicetiprocentní paušál se uplatňuje hlavně na příjmy z pronájmu.

Zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál se paušální daň nevyplatí. Do této skupiny živnostníků spadají například profese, jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel.

Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poslanci dnes schválili paušální daň, díky níž mnozí živnostníci ušetří desetitisíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.