Komu se vyplatí paušální daň?

Názor
Paušální daň úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou. Budou ji moci uplatnit osoby samostatně výdělečně činné, kteří nejsou plátci DPH a mají roční příjem do milionu korun. Zákon nyní musí ještě posoudit Senát. Paušální daň znamená snížení administrativní zátěže a úsporu desítek tisíc korun ročně. Těchto živnostníků se nebude týkat daňová kontrola z finančního úřadu. Živnostník zaplatí měsíčně paušál ve výši 5 469 korun a nikdo nebude zkoumat, zda měl zaplatit víc nebo míň.
Zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál se paušální daň nevyplatí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich roční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun.

Důležité je, aby podnikatelův příjem nepřekročil částku milion korun. Podle našich analýz skupina bezdětných podnikatelů, nyní uplatňujících 60% paušál, dosahuje počtu 117–135 tisíc.

Paušální daň se vyplatí těm, kdo uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají tak zvaná svobodná povolání, jako jsou advokáti, architekti, lékaři, notáři, odhadci, překladatele, soudní exekutoři, tlumočníci, veterináři a kupříkladu auditoři. Třicetiprocentní paušál se uplatňuje hlavně na příjmy z pronájmu.

Zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál se paušální daň nevyplatí. Do této skupiny živnostníků spadají například profese, jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel.

Autor je daňový expert a partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poslanci dnes schválili paušální daň, díky níž mnozí živnostníci ušetří desetitisíce

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Chcete jít na pracák? Začněte raději podnikat

Přišli jste o zaměstnání a nevíte, co dál? Ono to ale tak složité není – zkusit to v jiné firmě, zaregistrovat se na úřadu práce, případně odejít do důchodu či některé z jeho předčasných forem. Nebo začít podnikat.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru