Končí „nákupní ráj“ v Polsku? Česká koruna má vůči zlotému brzy výrazně oslabit, varuje největší švýcarská banka

Plánujete vyrážet do Polska na nákupy i v příštím roce? Vyměňte si koruny za zloté už teď, protože česká měna bude vůči polské v nadcházející době obzvláště výrazně slábnout, říká největší švýcarská banka UBS.
Podle prognózy švýcarské UBS polský zlotý v příštím roce posílí až na 4,2 za euro, zatímco česká koruna nabere opačný směr a oslabí téměř o korunu až na 25,50 za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ta nyní klientům radí sázet na výrazný propad koruny a nakupovat zloté jako jednu z nejvýnosnějších investičních strategií pro rok 2024. Jeden zlotý se má podle UBS v příštím roce prodávat až za šest korun. Přitom třeba letos v polovině února stál přechodně i méně než 4,95 koruny, plyne z dat Bloombergu. To byla nejsilnější úroveň koruny vůči polské měně v moderní historii.

Silná koruna byla jedním z důvodů nárůstu popularity přeshraničních výletů Čechů na nákupy v Polsku. Společně například s nulovou polskou DPH na základní potraviny nebo extrémně levnými pohonnými hmotami, uměle a na politické zadání ještě více zlevněnými před říjnovými volbami v zemi, dal poměrně slabý zlotý vzniknout „polskému nákupnímu ráji“.

Jenže tento „ráj“ nyní ztrácí část své lákavosti. Po volbách citelně podražily pohonné hmoty v zemi. Jsou sice stále levnější než v Česku, ale už ne tak výrazně, jako když je před volbami zjevné politické zadání strany Právo a spravedlnost státem kontrolovanému petrochemickému podniku Orlen neudržitelně zlevňovalo.

Navíc, kvůli vysoké pravděpodobnosti, hraničící s jistotou, že Právo a spravedlnost nebude v nové polské vládě se Varšavě otevírá cesta k desítkám miliard eur z evropských fondů, které byly z důvodu svárů s Bruselem dosud zmrazeny. Právě vyhlídka na tento příliv, v přepočtu takřka 900 miliard korun, polský zlotý zpevňuje.

Pravděpodobná nová polská vláda, vedená Donaldem Tuskem, je mnohem vstřícnější k Bruselu a příliv dotačních miliard eur zvýší poptávku po zlotém. Za přitékající miliardy eur se totiž ze všeho nejdříve nakoupí zlotý, jimž pak teprve budou profinancovávány příslušné investiční akce a projekty v zemi.

Zatímco zlotý tak v příštím roce posílí až na 4,2 za euro, z nynější úrovně 4,39, česká koruna podle UBS nabere opačný směr a oslabí až na 25,50 za euro, ze současné hodnoty 24,49.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Harry

    Vzpomeňte na předpovědi naší vlády, jak 0% na potraviny a snížená daň na PHM přivede Polsko ke státnímu bankrotu. V únoru letos 1PLZ za 5,15 Kč, dnes za 5,75 Kč. No tak nevím, kdo spěje ke státnímu bankrotu. Co ty na to, elektrikáři a politologu

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB