Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Názor
Klíčová měnově-politická sazba polské centrální banky (NBP – Narodowy Bank Polski, pozn. aut.) zůstává na 5,75 procenta, zatímco trh očekával její pokles na 5,50 procenta. NBP tak nenavázala na dvojí snížení klíčové sazby v úhrnu o 100 bazických bodů v září a říjnu, které předcházelo tamním parlamentním volbám.
Polský zlotý reagoval na zprávu centrální banky posílením vůči euru o 0,4 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Polský zlotý reagoval posílením o 0,4 procenta na 4,44 PLN/EUR. Kolegové ze Société Générale očekávají, že NBP bude držet sazby na současné úrovni až do třetího čtvrtletí příštího roku. K tomu by měla přispět hlavně perzistentní jádrová inflace (odrážející napjatý trh práce) a také odeznění některých jednorázových administrativních opatření.

Koruna v průběhu dne k euru mírně oslabovala, po rozhodnutí NBP ale ztrátu smazala. Přesto se nachází jen lehce pod úrovní před zasedáním České národní banky minulý čtvrtek. Na něm trh očekával snížení repo sazby o 25 bazických bodů, zatímco bankovní rada rozhodla o jejím ponechání na sedm procent.

Výsledkem bylo v závěru minulého týdne posílení k hladině 24,40 CZK/EUR. Od začátku tohoto týdne ale koruna ztrácela, přičemž ve středu odpoledne se krátce vyhoupla až na 24,67 CZK/EUR. Po zveřejnění překvapivého rozhodnutí polské centrální banky o ponechání úrokových sazeb na současné úrovni ale ztrátu kompenzovala a oproti úterku nakonec dokonce mírně posílila.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Polská centrální banka překvapila výrazným snížením úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.