Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Klíčová měnově-politická sazba polské centrální banky (NBP – Narodowy Bank Polski, pozn. aut.) zůstává na 5,75 procenta, zatímco trh očekával její pokles na 5,50 procenta. NBP tak nenavázala na dvojí snížení klíčové sazby v úhrnu o 100 bazických bodů v září a říjnu, které předcházelo tamním parlamentním volbám.
Polský zlotý reagoval na zprávu centrální banky posílením vůči euru o 0,4 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Polský zlotý reagoval posílením o 0,4 procenta na 4,44 PLN/EUR. Kolegové ze Société Générale očekávají, že NBP bude držet sazby na současné úrovni až do třetího čtvrtletí příštího roku. K tomu by měla přispět hlavně perzistentní jádrová inflace (odrážející napjatý trh práce) a také odeznění některých jednorázových administrativních opatření.

Koruna v průběhu dne k euru mírně oslabovala, po rozhodnutí NBP ale ztrátu smazala. Přesto se nachází jen lehce pod úrovní před zasedáním České národní banky minulý čtvrtek. Na něm trh očekával snížení repo sazby o 25 bazických bodů, zatímco bankovní rada rozhodla o jejím ponechání na sedm procent.

Výsledkem bylo v závěru minulého týdne posílení k hladině 24,40 CZK/EUR. Od začátku tohoto týdne ale koruna ztrácela, přičemž ve středu odpoledne se krátce vyhoupla až na 24,67 CZK/EUR. Po zveřejnění překvapivého rozhodnutí polské centrální banky o ponechání úrokových sazeb na současné úrovni ale ztrátu kompenzovala a oproti úterku nakonec dokonce mírně posílila.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB