Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku

Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci 2023 zhoršily výrazněji, než analytici očekávali. Příslušný ukazatel, sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi manažery nákupu v průmyslu, vykazuje za prosinec hodnotu jen 41,8 bodu.
Znatelný pokles objemu nových objednávek v tuzemském zpracovatelském průmyslu souvisí s nejistotou ohledně letošního ekonomického vývoje, zejména pak ohledně vývoje v sousedním Německu, které představuje klíčový vývozní trh. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Analytici přitom v konsensu očekávali, že to bude 43,5 bodu. Jakákoli hodnota pod úrovní 50 bodů znamená meziměsíční zhoršování podmínek v průmyslu. V listopadu 2023 se tyto podmínky zhoršovaly také, ale méně výrazně než v prosinci, neboť listopadová hodnota ukazatele činí 43,2 bodu.

Poměrně výrazné prosincové zhoršení podmínek v průmyslu pramení z citelného poklesu objemu jak vlastní produkce, tak nových objednávek. Na tuto slabší poptávku průmyslové podniky v prosinci zareagovaly dalším, a ještě výraznějším omezením své nákupní aktivity.

Současně došlo k poklesu stavu zaměstnanců a stavu zásob, aby tak podniky snížily své náklady. Své nákupy podniky omezily i přesto, že ceny vstupů a souvisejících nákladů nadále klesaly, byť nejpomalejším tempem od loňského března. I v oblasti průmyslových vstupů se tedy nadále viditelně projevuje zpomalující inflace.

Podmínky v tuzemském průmyslu se zhoršují nepřetržitě už přes půldruhého roku, neboť naposledy vykázal daný ukazatel hodnotu převyšující 50 bodů v květnu 2022. Český průmysl na sklonku roku 2023 čelil poklesu jak domácí, tak zahraniční poptávky.

Znatelný pokles objemu nových objednávek souvisí s nejistotou ohledně ekonomického vývoje v roce 2024, zejména pak ohledně vývoje v sousedním Německu, které představuje klíčový vývozní trh. Na pokles poptávky český průmysl reagoval nejprudším snížením produkce od loňského července a také jedním z nejvýraznějších snížení početního stavu zaměstnanců za poslední tři a půl roku.

Ponurá nálada v tuzemském zpracovatelském průmyslu bude České národní bance (ČNB) letos jedním z důvodů poměrně výrazného snižování základních úrokových sazeb, které by mělo aktivitu nejen v průmyslu zvýšit prostřednictvím zlevnění úvěrů na provoz i investice. Základní úroková sazba ČNB letos klesne nejpravděpodobněji na 3,75 procenta, a to z nynější úrovně 6,75 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Proč? Vláda amatérů je pro průmysl katastrofa. Cílené udržování inflace,nesmyslné zdražení elektřiny,zvýšení daní……

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB