Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku

Názor
Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci 2023 zhoršily výrazněji, než analytici očekávali. Příslušný ukazatel, sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi manažery nákupu v průmyslu, vykazuje za prosinec hodnotu jen 41,8 bodu.
Znatelný pokles objemu nových objednávek v tuzemském zpracovatelském průmyslu souvisí s nejistotou ohledně letošního ekonomického vývoje, zejména pak ohledně vývoje v sousedním Německu, které představuje klíčový vývozní trh. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Analytici přitom v konsensu očekávali, že to bude 43,5 bodu. Jakákoli hodnota pod úrovní 50 bodů znamená meziměsíční zhoršování podmínek v průmyslu. V listopadu 2023 se tyto podmínky zhoršovaly také, ale méně výrazně než v prosinci, neboť listopadová hodnota ukazatele činí 43,2 bodu.

Poměrně výrazné prosincové zhoršení podmínek v průmyslu pramení z citelného poklesu objemu jak vlastní produkce, tak nových objednávek. Na tuto slabší poptávku průmyslové podniky v prosinci zareagovaly dalším, a ještě výraznějším omezením své nákupní aktivity.

Současně došlo k poklesu stavu zaměstnanců a stavu zásob, aby tak podniky snížily své náklady. Své nákupy podniky omezily i přesto, že ceny vstupů a souvisejících nákladů nadále klesaly, byť nejpomalejším tempem od loňského března. I v oblasti průmyslových vstupů se tedy nadále viditelně projevuje zpomalující inflace.

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice se před koncem roku mírně zlepšila

Podmínky v tuzemském průmyslu se zhoršují nepřetržitě už přes půldruhého roku, neboť naposledy vykázal daný ukazatel hodnotu převyšující 50 bodů v květnu 2022. Český průmysl na sklonku roku 2023 čelil poklesu jak domácí, tak zahraniční poptávky.

Znatelný pokles objemu nových objednávek souvisí s nejistotou ohledně ekonomického vývoje v roce 2024, zejména pak ohledně vývoje v sousedním Německu, které představuje klíčový vývozní trh. Na pokles poptávky český průmysl reagoval nejprudším snížením produkce od loňského července a také jedním z nejvýraznějších snížení početního stavu zaměstnanců za poslední tři a půl roku.

Ponurá nálada v tuzemském zpracovatelském průmyslu bude České národní bance (ČNB) letos jedním z důvodů poměrně výrazného snižování základních úrokových sazeb, které by mělo aktivitu nejen v průmyslu zvýšit prostřednictvím zlevnění úvěrů na provoz i investice. Základní úroková sazba ČNB letos klesne nejpravděpodobněji na 3,75 procenta, a to z nynější úrovně 6,75 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Slabý výkon německé ekonomiky se zrcadlí ve velmi špatné kondici českého hospodářství

Zavřít reklamu ×
  1. Proč? Vláda amatérů je pro průmysl katastrofa. Cílené udržování inflace,nesmyslné zdražení elektřiny,zvýšení daní……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB