Slabý výkon německé ekonomiky se zrcadlí ve velmi špatné kondici českého hospodářství

Ceny průmyslových výrobců se v listopadu podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu v meziměsíčním srovnání snížily o 0,4 procenta, oproti listopadu minulého roku jsou vyšší o 0,8 procenta. Tento výsledek opět dokazuje, že cenové tlaky na straně nabídky pominuly.
Cenové tlaky na straně nabídky jsou minulostí. Slabý výkon německé ekonomiky se zrcadlí ve velmi špatné kondici českého hospodářství, což má konsekvence i do našeho průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zemědělské ceny meziměsíčně poklesly o 4,9 procenta a přerušily tak krátkodobý trend, kdy byl v září a říjnu zaznamenán meziměsíční růst. V meziročním vyjádření ceny v zemědělství klesají již sedmý měsíc v řadě, tentokrát o 16,2 procenta a je to druhý nejvyšší pokles po srpnu (-16,4 %).

V rostlinné výrobě se snížily ceny o téměř 20 procent, kdy výrazně poklesly zejména ceny olejnin (-35,8 %) a obilovin (-36,3 %). Naopak došlo k významnému nárůstu cen ovoce (+40,1 %) či brambor (+31,6 %).

V živočišné výrobě byly ceny nižší o více než deset procent, když nejvíce se snížily ceny mléka (o 18,5 %). Dále byl zaznamenáno snížení cen u drůbeže (o 4 %), skotu (o 3,1 %) či vajec (o 2,9 %). Naopak byly vyšší ceny prasat (o 9,5 %).

V případě cen stavebních prací byl evidován další růst cen, ač mírně nižší dynamiky (0,1 % meziměsíčně a 3,3 % meziročně). Ceny tržních služeb pro podniky tentokrát meziměsíčně poklesly (o 0,2 %), ale v meziročním vyjádření byly vyšší o pět procent a zdá se, že v této oblasti zůstávají inflační tlaky perzistentní.

Cenové tlaky na straně nabídky jsou minulostí. Slabý výkon německé ekonomiky se zrcadlí ve velmi špatné kondici českého hospodářství, což má konsekvence i do našeho průmyslu. Ten čelí velmi nízké poptávce, nízkému počtu nových objednávek a zároveň jejich nižší hodnotě, což se odráží na cenovém vývoji v tomto odvětví.

Firmy jsou z velké části schopny uspokojit poptávku ze svých dříve nastřádaných zásob. Rozpracovanost zakázek i nová výroba mají sestupnou tendenci, a proto firmy nemusí v takovém množství nakupovat potřebné vstupy. Nižší poptávka po vstupech se projevuje na jejich nižších cenách a firmy se tak i z důvodu zvýšení svého odbytu uchylují k různým slevovým nabídkám.

Co se týká cen potravin a diskuzi o možném navýšení cen pro konečné spotřebitele od ledna příštího roku, tak tento výsledek nám dává další signál, že pro zvýšení cen potravin v rozsahu pět až deset procent není důvod. Naopak se domníváme, že existuje prostor pro snížení cen.

Pokud se podíváme na ceny potravin ve výrobní škále, tak ceny v zemědělství během tohoto roku výrazně klesaly, dovozní ceny zdražují umírněným tempem (okolo 2 %), potravináři začali zlevňovat a od příštího roku se sníží DPH na potraviny z 15 procent na 12 procent. Bude však otázkou, jak se zachovají obchodníci a jakou cenovou politiku nastaví.

Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců rostly zejména ceny černého a hnědého uhlí a lignitu (o 61,6 %). Dále došlo k růstu cen oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (o 9,7 %) či cen elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 8 %).

Naopak klesly ceny dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 23,1 %) či základních kovů (o 15,1 %). Pokud bychom nezapočítávali ceny energií, tak by ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 0,9 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Propojit naši ekonomiku s německou nebyl až tak dobrý nápad. Tady pan Klaus udělal docela velkou chybu. Automobilový průmysl končí a elektrické auta bude dělat především Čína. Mají lithium,levnou energii i pracovní sílu,hlavně mají přebytek pracovní síly. Neplatí emisní povolenky…Tady můžeme akorát pěstovat řepku a kukuřici na biopaliva do pohonných hmot.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB