Nálada v české ekonomice se před koncem roku mírně zlepšila

Podle nově zveřejněných údajů statistického úřadu se celková nálada v tuzemském hospodářství v prosinci vylepšila. Nikoliv však plošně. Zatímco podnikatelský sentiment se svezl na optimistických očekáváních v průmyslu, spotřebitelé byli před koncem roku zase o něco pesimističtější.
Náladu domácností zřejmě ovlivnily diskuse ohledně zvyšování cen energií a jejich důsledků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvěru českých spotřebitelů nabourávají jejich negativní očekávání pro rok 2024, pokud jde o celkovou situaci v ČR, tak i jejich vlastní finanční. Vedle toho se tentokrát navíc zvýšily obavy z nezaměstnanosti i dalšího růstu cen, které jsou tak v kontrastu s oficiálními ekonomickými výhledy pro nadcházející rok.

Domácnosti zřejmě ovlivnily diskuse ohledně zvyšování cen energií a jejich důsledků, které se zde od listopadu hojně vedly. Nezbývá, než počkat na rozpis nových záloh a ceníky energetických společností, kde se ukáže, jak to ve skutečnosti dopadne.

Kromě optimistických očekávání v průmyslu, který očekává zvýšení poptávky – a tedy i výroby – už během prvního čtvrtletí, jsou zajímavá i zvýšená inflační očekávání v tomto odvětví.

Zatímco posledního půl roku byly firmy v tomto směru skeptické, nyní už více věří, že budou moci ceny svých výrobků opět zvyšovat. Už poměrně brzo se dozvíme, jestli jim to současná situace vůbec dovolí. Ne náhodou je i centrální banka napnutá, pokud jde o přeceňování na přelomu roku.

Celkově se dá říct, že do nového roku vstupuje česká ekonomika – s výjimkou optimistického průmyslu – spíše s obavami. Vzhledem k očekávánému výraznému poklesu inflace, jsou však možná tyto obavy až příliš velké.

I když se hned nejspíš nedá očekávat rychlý restart a dohánění loňského skluzu, který nás opět vzdálil od předcovidové startovací úrovně, situace v českém hospodářství by měla být přece jen příznivější než letos. Hlavním rizikem zůstává vývoj u našich hlavních obchodních partnerů, kteří však zatím optimismem zas tak nehýří.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB