Konec hypoték pro všechny

Názor
Je tomu přibližně měsíc, co Česká národní banka (ČNB) naposledy zvýšila úrokové sazby, a to o 1,25procentního bodu, v důsledku čehož dále podražily také hypoteční úvěry. Příští zasedání Rady ČNB se bude konat 4. srpna, a všeobecně se očekává opětovné zvýšení úrokové sazby, byť mírnější. Již nyní na hypotéku oproti minulému roku nedosáhne zhruba polovina potenciálních žadatelů.
Celkový pokles hypotečního trhu sice znamená, že banky hypotéky vyřizují mnohem rychleji, zároveň si ale čím dál méně domácností může hypotéku dovolit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci své protiinflační politiky letos zvýšila ČNB úrokové sazby již několikrát, naposledy koncem června. Základní úroková sazba tak dosáhla sedmi procent, což je oproti konci minulého roku hodnota bezmála dvojnásobná.

Zároveň dále rostou ceny nemovitostí a bezprecedentní měrou zdražují také energie a potraviny, z části nejspíš trvale. Pro mnoho domácností, které by ještě před půl rokem byly s to hypotéku bez větších problémů utáhnout, se sen o vlastním bydlení stává nedosažitelným.

PSALI JSME:
Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Ještě začátkem roku stačil domácnosti celkový čistý příjem kolem 32 300 korun, aby při čtyřprocentním úroku dosáhla na úvěr o výši tří milionů. Nyní, kdy očekáváme zvýšení úroku hypotečních úvěrů k osmi procentům, bude domácnost potřebovat téměř 50 000 korun. Při běžné splatnosti 30 let by tak měsíční splátka činila 22 013 korun, což je o 7 709 Kč více, než kdyby si domácnost hypotéku vzala na počátku roku.

Nejvyšší hypotéky si podle našich dat sjednávali lidé v Praze, a to v průměrné výši 3 602 000 korun, což ovšem v Praze nestačí ani na nákup garsoniéry. Nejnižší hypotéky o průměrné výši 2 162 000 Kč si lidé brali v Ústeckém kraji, kde je za tuto částku možné pořídit i 2+kk v panelovém domě.

PSALI JSME:
S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Minulý rok jsme lidem doporučovali proaktivní refinancování hypoték. Letos to v podstatě nic takového neprobíhá, refinancovat se bude pouze odhadem 15-20 procent hypotečních úvěrů, kterým končí fixace.

Celkový pokles hypotečního trhu sice znamená, že banky hypotéky vyřizují mnohem rychleji, zároveň si ale čím dál méně domácností může hypotéku dovolit. V současné době odhadem stěží polovina v porovnání se začátkem roku, a situace se dále vyvíjí. Přinejmenším ve střednědobém horizontu bude ČNB nucena úrokové sazby dále zvyšovat, byť má nyní rezervovanější přístup.

Autor je hypoteční analytik společnosti Ušetřeno.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB sazby v srpnu nezvedne. Inflace ji k tomu ale dotlačí na podzim

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB chce nakoupit zhruba 100 tun zlata

Česká národní banka (ČNB) by ráda rozšířila dvé zlaté rezervy přibližně desetinásobně, na více než 100 tun. Má se tak stát během několika let. V sobotním rozhovoru pro deník Právo to uvedl nový guvernér ČNB Aleš Michl.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.