Konec recese v Česku

Názor
Podle bleskového odhadu Českého statistického úřadu zveřejněného v úterý česká ekonomika úvodu letošního roku symbolicky mezikvartálně vzrostla, a to o 0,1 procenta.
Zahraničnímu obchodu se dařilo kompenzovat slabou domácí poptávku, která byla stále ještě ve vleku vysoké inflace drtící kupní sílu českých domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Skončila tak recese půl roku trvající mělká recese, která se ani nestačila nijak viditelně propsat do situace na trhu práce. Z tohoto pohledu jde nepochybně o dobrou zprávu, i když je samotný výsledek v podstatě na hranici stagnace.

V každém případě jde číslo, které překonalo očekávání trhu, a to především díky zlepšení zahraničního obchodu. Tomu se dařilo kompenzovat slabou domácí poptávku, která byla stále ještě ve vleku vysoké inflace drtící kupní sílu českých domácností.

Slabší ovšem byly podle statistického úřadu tentokrát i investice, avšak k jejich hodnocení bude třeba si počkat na podrobnější výsledky, které přijdou na řadu zhruba za měsíc. První letošní čísla o výkonu ekonomiky jsou příjemným překvapením. Dávají naději, že letošní výsledky českého hospodářství budou lepší než původně očekávaná stagnace.

PSALI JSME:
To nejhorší je za námi. Ekonomika začíná růst

Bude nepochybně zajímavé vidět, jak se k nim ve středu postaví centrální banka, která ve své prognóze předpokládala zrychlení téměř jednoprocentní propad ekonomiky. A možnost budeme mít už ve středu, kdy bude nad novou prognózou zasedat bankovní rada.

Na hluboké závěry je v tuto chvíli nicméně stále ještě brzo, protože stále ještě nejsou k dispozici podrobná čísla o vývoji poptávky a nabídky.

Zatím se dá říct jen to, že díky zahraniční poptávce u nás skončila recese, která nebyla ani dramatická ani nijak zásadní. Nerozšířila dramaticky ani řady nezaměstnaných ani počty bankrotujících podniků. Opět se tak potvrdilo, že česká ekonomika je někdy až překvapivě robustní, firmy velmi zkušené a v krizových momentech – jako byla energetická krize – i schopné efektivní improvizace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Eurozóna se vyhnula recesi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.