Konec sčítání se blíží. Za nevyplnění formuláře hrozí pokuta až deset tisíc korun

Od začátku sčítání obdržel Český statistický úřad (ČSÚ) 3,7 milionu elektronických sčítacích formulářů a 230 tisíc listinných. Sčítání 2021 končí 11. května, čas na splnění zákonné povinnosti se krátí. Úřad o tom včera informoval s tím, že stále je možné využít jak elektronický, tak listinný formulář.
Konec sčítání se blíží. Za nevyplnění formuláře hrozí pokuta až deset tisíc korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od začátku listinné fáze sčítání byl do domácností po celé České republice prostřednictvím komisařů nebo kontaktních míst distribuován více než milion sčítacích formulářů.

„Sčítání lidu vstupuje do svého posledního týdne. Elektronických formulářů máme sebráno 3,7 milionu, listinných jsme zatím obdrželi 230 tisíc. Domácnosti mají doma ještě přes 800 tisíc listinných formulářů, na které netrpělivě čekáme,“ informoval předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Pokud někdo potřebuje s vyplněním poradit, operátoři kontaktního centra jsou podle Rojíčka připraveni pomoci. S vyplněním listinných formulářů mohou pomoci na kontaktních místech nebo v domácnostech sčítací komisaři.

„Pak už jen stačí dát formulář do odpovědní obálky a poslat nám ho poštou. Do 11. května je také stále možné vyplnit elektronický formulář, na odkládání povinnosti se sečíst ale už opravdu moc času nezbývá,“ upozornil předseda Českého statistického úřadu.

Většinu těch, kteří se dosud nesečetli on-line ani si nevyzvedli listinný formulář, už se sčítací komisaři dvakrát pokusili zastihnout, poslední formuláře budou v těchto dnech ještě roznášet.

PSALI JSME:
Sečtěte se, ať vám to pak nespočítají

Listinný formulář je stále možné si vyzvednout i na kontaktních místech sčítání, která jsou na více než 800 vybraných pobočkách České pošty a na krajských správách ČSÚ.

Formuláře lze vyplnit i za jiné osoby, obvykle v rámci rodiny a domácnosti. Vyplnění dotazníků trvá zhruba 15 minut, oproti předchozím sčítáním odpadly otázky na majetkové a zdravotní poměry a údaje dosažitelné v databázích státu.

Formulář obsahuje zhruba o polovinu otázek méně, než při sčítání v roce 2011, vypadly dotazy zjistitelné z databází státu. Povinně se vyplňují údaje o parametrech bydlení a všech osobách v domácnosti, vzdělání či zaměstnání. Dobrovolně můžete odpovědět na otázky týkající se náboženství či národnosti.

PSALI JSME:
Sto let od prvního tuzemského sčítání lidu

Zavřít reklamu ×
 1. Stále vidím vyhrožování pro nesečtení. Poslal jsem jej elektronicky hned v počátku za sebe a manželku. Dodnes nemám potvrzení. Papíry dodnes také nikdo nedoručil. Jak je možné zjistit v tomto bordelu zda jsme sečteni? Miloš Vlach
  Sokolovská 101
  300 00 Plzeň
  Děkuji

 2. Hodila jsem vyplněné do schránky České pošty ..bez jakéhokoliv dokladu o tom,že jsem tak učinila ..tak teď budu čekat,jestli to dojde tam,kam má😃

 3. Hmmm, povinně se vyplňují údaje o parametrech bydlení a všech osobách v domácnosti. Že by se fakt chystaly vysoké daně na byty a domy v osobním vlastnictví, jak nastínili Piráti? Před volbami vám to žádná strana naplno nepřizná, co se chystá. I ti Piráti to hned dementovali. V tom sčítání cítím skrytou lumpárnu těch nahoře vůči nám lidem dole.

 4. To co píší je lež. Ve skutečnosti je povinné pro všechny osoby, které v rozohdný okamžik byly přítomny na území čr. dle písmene c). Odstavec a), b) jen upřesněje, kteréže to „všechny“ fyzické osoby jsou. Čili třeba řidič, který před rozhodným okamžikem se nacházel ješte v hloubi německého území se tedy nenacházel v rozhodný okamžik na území čr a tudíž se nesečte. Pak to není sčítání ale oblbování.

  • Přečtěte si, prosíme, pozorně: Povinnost sečíst se mají všichni občané České republiky, kteří zde měli evidovaný trvalý pobyt v noci z 26. na 27. března.
   Redakce

   • Dodnes u nás nikdo nebyl formuláře nedonesl.Máme odnos na poštu tam jsem se ptala a zdelili mi že to budou roznášet.Pokud se nikdo nedostaví jejiich problém a ať se ani neodvažují vyhrožovat s pokutou.Tu bych v tom případě napařila jim.

 5. Nepochopitené sčítání, když lze vše najit na registru obyvatelstva.Sčítání co stojí miliony, k ničemu, chtějí vědět jen kolik máte m2 bytu, a kde žijete……vyhození peněz.A dále že by něco skryté jinak?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru