Sečtěte se, ať vám to pak nespočítají

Poradna
O nadcházejícím posledním březnovém víkendu nás čekají hned dvě události, na které si musíme dát pozor. Ze soboty na neděli se mění čas, ale už předchozí noc začíná Sčítání 2021. Tedy, jak se obecně vžilo, sčítání lidu. Že nemáte chuť na vyplňování dotazníků, zvláště v době dalších otravných nařízení?
On-line sčítání představuje ideální variantu z hlediska obrany proti šíření koronaviru, protože sečíst se bude možné bez jediného kontaktu se sčítacími komisaři, říká Marek Rojíček, předseda ČSÚ. Foto: Český statistický úřad

Rozumíme, ale přesto uvedeme důvody, proč tentokrát nechuť překonat – hromadným sabotováním sčítání znehodnotíte data i těm, kteří svou povinnost berou vážně. A navíc je účast v této dotazníkové akci povinná pod hrozbou pokuty až deset tisíc korun.

Třetím argumentem by mohla být tradice, protože celostátní shromažďování údajů u nás, s výjimkou druhé světové války, probíhá od roku 1869. Pravda, přinejmenším forma se v posledních desetiletých intervalech výrazně změnila, například letos je poprvé v historii sčítání primárně připravováno jako on-line.

Na internetu se začíná sčítat mezi 27. březnem až 9. dubnem. Kdo se kolem Velikonoc připojit nestihne, čeká na něj vyplňování listinného formuláře od 17. dubna do 11. května.

Dejte přednost internetu

Jednodušší je pustit se do vyplňování údajů přes internet na  www.scitani.cz. Podmínkou je, aby vaše identifikační údaje odpovídaly datům v registrech spravovaných ministerstvem vnitra (osobní doklady, adresa – pozn. aut.), případně můžete využít elektronickou identitu.

Kdo tímto sítem neprojde, musí využít pouze listinné formuláře.

Vyplňovat listinný formulář znamená vyzvednout si jej na některém z více než 800 kontaktních míst – nejčastěji na poště, k dispozici bude i na pointech statistického úřadu – kde s vyplněním pomůže sčítací komisař.

Každý dotazník je při vyzvednutí opatřen kódem, což může tento proces zdržet. K formuláři náleží i obálka, do níž se vyplněné listiny vloží a prostřednictvím pošty (stačí vhodit do schránky) nebo dalších kontaktních míst odevzdají.

Listinné formuláře budou od 17. dubna také osobně roznášet sčítací komisaři na adresy těch, kteří se nezúčastnili on-line komunikace. Mělo by to být v předem ohlášeném termínu.

PSALI JSME:
Sto let od prvního tuzemského sčítání lidu

Nevyhnete se ani v cizině

Povinnost sečíst se mají všichni občané České republiky, kteří zde mají evidovaný trvalý pobyt v noci z 26. na 27. března. Není rozhodující, zda jsou v tomto období v republice i fyzicky přítomni, stačí totiž, aby si při pobytu v zahraničí nezrušili trvalý pobyt v ČR. Sčítání se týká i těch občanů, kteří se po návratu ze zahraničí k trvalému pobytu ještě nepřihlásili, ale k rozhodnému datu v ČR skutečně žili.

A do sčítání jsou však zahrnuti i cizinci, kteří mají v ČR trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dní, bez ohledu na to, zda k rozhodnému datu u nás fyzicky přebývají. Formulář musejí vyplnit i azylanti, případně všichni cizinci, kteří u nás v noci na 27. března byli. Obecně se to netýká jen diplomatů a návštěv po 90 dní (např. turistů).

Koho povinnost zúčastnit se sčítání zastihne v cizině, musí vyplnit výhradně elektronický formulář, protože s kontaktními místy se v zahraničí nepočítá. Obě verze formulářů budou k dispozici v sedmi jazycích.

PSALI JSME:
Proč jsou data ze sčítání obyvatel tak důležitá?

Vyplnit můžete za ostatní

Sčítací formulář je možné vyplnit i za jiné osoby, obvykle v rámci rodiny či domácnosti, pokud máte přístup k jejich osobním údajům (včetně např. čísel dokladů), které je nutné v dotazníku uvést. Navíc jedna oblast otázek se týká společné domácnosti. Obdobně může s elektronickým dotazníkem pomoci osoba, která je v práci s internetem zběhlejší a může uvést i údaje respondenta.

Při dočasném pobytu v nemocnici za vás může společnou část formuláře vyplnit jiný člen domácnosti, při dlouhodobém (nebo když bydlíte sami) zajistí sběr údajů zdravotnické zařízení. Obdobně bude organizováno sčítání v hromadných či jiných ubytovacích zařízeních. Lidé bez domova dostanou listinné formuláře od organizací sdružených v Asociaci poskytovatelů sociálních služeb.

Za čtvrthodinu hotovo

Jak dlouho trvá vyplnění formuláře? Odhaduje se zhruba 15 minut, přičemž elektronickou verzi díky automatickému vyplňování některých otázek (např. zaměstnání u nezletilých) a nápovědě zvládnete rychleji, než listinnou.

PSALI JSME:
K německé národnosti se u nás hlásí kolem 25 tisíc lidí. Podle odhadů jich tu ale žije dvojnásobek

Formulář obsahuje zhruba o polovinu otázek méně, než při sčítání v roce 2011, vypadly dotazy zjistitelné z databází státu. Povinně se vyplňují údaje o parametrech bydlení a všech osobách v domácnosti, vzdělání či zaměstnání. Dobrovolně můžete odpovědět na otázky týkající se náboženství či národnosti.

Údaje konkrétní, výsledky anonymní

Při zpracování dotazníku musíte uvést svou totožnost, což není v rozporu s ochranou osobních údajů, protože identifikace slouží výhradně k relevantnosti dat – aby údaje každého účastníka byly započteny právě jednou.

Výsledky sčítání, které budou zveřejněny v roce 2022, jsou však anonymní (počty, průměry, podíly). Z výsledných dat nebude možné identifikovat konkrétní osoby či údaje o nich.

PSALI JSME:
Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Zavřít reklamu ×
 1. Mr* na ČSÚ i s jejich formulářem na vykázání činnosti…

  Stejně tam většina lidí zadává smyšlené údaje a pokud je využíváme k plánování infrastruktury či jako poklad nějaké koncepce, tak se ani nemá cenu divit, že to tu stojí za vyližpr*…
  Nemluvě o povinnosti vyplňovat něco, co je v širším spektru stejně k h* jako celý náš právní stát.

  Nechápu proč nám během prvních školních let, podsouvají naivní mindset, že žijeme ve světě:
  Kde má každý svobodnou vůli
  – můžeme si svobodně vybrat zaměstnání, z kterého následně svobodně, rádi a s úsměvem odvádíme výpalné, jinak by bylo zle.
  – dále máme to privilegium zvolit si jednu z mnoha volnočasových aktivit, které jsou zrovna v tomto měsíci povolené. (Pozor nutné hlídat i mimo covid sezóny)

  Díky skvěle fungující svobodě slova, máme možnost sdílet své pohledy a názory mezi ostatní.
  – Tedy do momentu, než tento názor někoho urazí/pobouří či je odlišný od většinového názoru společnosti, pak záleží jen jak se vyspí ten, co o tom bude rozhodovat.

  Samozřejmě o všem vždy rozhodneme demokraticky, díky věčně rozhádané bandě demagogů, kteří nám nezištně a z čiré laskavosti sepisují příručku o tom, jak máme prožít své životy.

  Ale abych nebyl jen negativní, máme i plno skvělých benefitů, které můžeme, jako ovčané, využívat.
  – Například naše skvělé školství, plné profesionálních pedagogů, kterým jde primárně o růst dítěte, nikoliv si to tam odsedět, pro pár drobných na pivko.
  – Vysoké důchody, které nám mohou závidět v celém světe, krom toho, že si na něj spoříme z daní si můžeme spořit i z vlastní kapsy, abychom měli 100% jistotu, že na nás něco zbude.
  – Špičkové lékaře až z Polska a Slovenska, jelikož naši odborníci vypomáhají v zemích třetího světa na západě.
  – Silniční infrastruktura je na tak vysoké úrovni, že si můžeme každoročně dovolit preventivně renovovat stejné komunikace pořád dokola.
  – Naše skvěle vycvičená armáda úředníků je chloubou světové byrokracie. Kdekdo by řekl, že to oni jsou to jediné, co nás chrání před Kimem.
  – Nakonec bych ještě zmínil bezpečnost, kterou u nás zajišťují čím dál tím vzdělanější lidé, jež by mohli z fleku vykonávat pozici koncipientů v některé z věhlasných advokátních společností v USA. I díky nim, jsme zvládli migrační krizi, která se nezastavitelně valila přes naše hranice. Všech 10 po zuby ozbrojených krvelačných bestií, se podařilo, bez větších potíží zajistit a převést do Německa.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Jaroslav Rychna posiluje vedení Buřinky

Čtvrtým členem představenstva Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) se stal Jaroslav Rychna. Ve firmě působí od roku 2016 a nově se stává vedoucím divize informačních technologií. O novém personálním …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …