Koronakrize zamávala s kriminalitou: Lup není kde zpeněžit

O celé tisícovky poklesl v meziročním srovnání počet trestných činů spáchaných letos v březnu a dubnu. S největší pravděpodobností potvrdí statistiky stejný trend i v podzimních měsících. Podle odborníků totiž mají na snižování kriminality vliv restrikce, které jsou primárně zaměřeny proti šíření koronaviru.
Centrum metropole tradičně trápily ve větší míře kapesní krádeže, čtvrti na okraji metropole se zase potýkaly s vykradenými byty a domy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle zprávy Nejvyššího státního zastupitelství je z orientačního porovnání s údaji za srovnatelné období loňského roku zřejmé, že letos z důvodu pandemie poklesl o více než polovinu počet osob, proti nimž bylo vedeno trestní stíhání pro majetkové trestné činy.

Jak je patrné z údajů Policie ČR, celkový počet kriminálních deliktů se letos v březnu snížil z 17 163 (2019) na 12 327, v dubnu z 16 654 na 11 303.

Za drogy se v koroně platí sexem

Psychiatr Cyril Höschl za poklesem vidí změny na drogové scéně. Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti se ve velkých městech snížil odbyt tvrdých drog a proto se změnila i kriminalita, která je s drogovou scénou spojena, připomněl Höschl v rozhovoru pro Český rozhlas.

PSALI JSME:
Za prostituci se v Česku loni utratilo přes šest miliard korun

Kapesní krádeže jako zdroj peněz na nákup drog podle něj prakticky vymizely s odlivem turistů, kteří byli dříve jejich nejčastějšími obětmi především v centru. Krátkodobě sice stoupl počet vykradených sklepů a kočárkáren, jenže po nuceném uzavření zastaváren nebylo lup kde zpeněžit.

Jsme tak svědky návratu do dob před vynálezem peněz: Platidlem – v tomto případě nikoli za základní životní potřeby, ale za drogy – se stal sex.

Praha hlásí pětinový pokles

Na menším, ale o to reprezentativnějším vzorku potvrzují trend poklesu kriminality v souvislosti s koronavirovou krizí zkušenosti z hlavního města Prahy. Všechny městské části hlásí v souvislosti s jarním vyhlášením nouzového stavu přibližně pětinový pokles počtu přestupků a trestných činů.

Centrum města tradičně trápily ve větší míře kapesní krádeže, čtvrti na okraji metropole se zase potýkaly s vykradenými byty a domy.

PSALI JSME:
Místo do vězení na radnici. Pokrok?

Eva Kropáčková z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy konstatovala, že v obecné rovině je možné hovořit o dlouhodobě klesajícím počtu kriminálních prohřešků v celém hlavním městě.

Nové typy kriminality

Objevují se ovšem i typy kriminality, které byly dříve prakticky neznámé. Za zmíněné období bylo například evidováno celkem 152 trestných činů šíření nakažlivé lidské nemoci.

V přímé souvislosti s nemocí COVID-19 bylo spácháno také 39 trestných činů šíření poplašné zprávy, z toho 14 osob je za tento trestný čin již stíháno. Dále bylo spácháno šest trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, které zpravidla spočívaly v porušení nařízené karantény.

PSALI JSME:
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru