Místo do vězení na radnici. Pokrok?

Poradna
Říká se tomu pokrok. Dříve za krádež bochníku chleba hrozilo i několik let na galejích. Dneska si můžete nezaplacených pecnů odnést i tři stovky a půjdete se leda tak zpovídat obecnímu úředníkovi, který vám nejvýš udělí pokutu.
Místo do vězení na radnici. Ilustrační foto: Wikipedia.org

Nejen o tento paradox se zasloužila novela trestního zákoníku, která vstoupila v platnost na začátku října. Zvýšila totiž finanční hranici, pod níž lup zůstává jen přestupkem, z pěti na deset tisíc korun.

Ale pozor! Koho jsme třeba právě mimoděk inspirovali, aby si dnešní svačinku pořídil za pět prstů, toho musíme hned varovat. Nejen před nemorálním chováním, ale navíc je nejméně na celý říjen vyhlášen nouzový stav, kdy se do vězení chodí i za krádež několika konzerv.

Místo basy jen pokuta

Zmíněná novela však vyvolala kontroverzní reakce i bez ohledu na koronavirus. Znamená totiž, že krádeže pod deset tisíc korun přestávají jako trestné činy projednávat soudy, ale stávají se agendou radnic coby přestupků.

To znamená dvě často zmiňované časované bomby – místo obávaného vězení dnes přijatelně hrozí pokuta a prudce naroste agenda obecních úřadů. Zatím totiž drobné krádeže, především v obchodech, činily zhruba desetinu přestupků projednávaných úředníky, což se nepochybně změní, až atraktivnější pole působnosti povzbudí aktivitu zlodějíčků v obchodech.

Zatím málokdo si uvědomil i hrozbu třetí – až se vlna „přestupkových krádeží“ přežene radnicemi, stejně se vrátí na soudy v podobě žalob na vymáhání nezaplacených pokut za tyto přestupky.

Desítka je jako nic?

Proč se hranice oddělující přestupek od trestného činu navýšila? Příznivci novely argumentují především tím, že jde o první změnu od roku 2002 a během té doby se výrazně zvedly ceny zboží i příjmy lidí. Že zkrátka dneska něco ukrást za skoro deset tisíc už zdaleka není, co bývalo…

PSALI JSME:
V nákupních centrech se zvyšuje agresivita zlodějů

Kritici naopak poukazují na to, že hlavním cílem této změny je odlehčit soudům a věznicím. Pět tisíc korun však stále může být z pohledu mnoha lidí nezanedbatelná částka, a aby pachatel protiprávního činu pak nebyl trestně odpovědný, může být z pohledu společnosti nepřijatelné.

Nespoléhat jen na novelu

Je třeba si ale připomenout, že v případě zcizení předmětů do 10 000 Kč i nadále jde o pouhý přestupek, především při „incidentech“ v obchodě a přivlastnění si „odložených věcí“.

Trestným činem však zůstává, pokud k odcizení (bez ohledu na hodnotu věci – pozn. aut.) došlo vloupáním, pachatel se bezprostředně po činu pokusil uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí, případně čin spáchal na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě. Tam totiž půjde většinou o loupež. A přísnější kvalifikace platí i pro recidivisty, kteří byli za takový čin už pravomocně odsouzeni, nebo v posledních třech letech potrestáni.

PSALI JSME:
Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

Vyplatit se z kriminálu

Všeobecná shoda naopak panuje ve dvojnásobném navýšení dalších finančních limitů při majetkové protiprávní činnosti, od nichž se odvíjí trestní sazba. Tzv. škoda nikoli malá musí být nově nejméně padesát tisíc korun, větší škoda milionová a škoda velkého rozsahu minimálně deset milionů.

A jaké další změny novela přinesla? Dává větší možnost udělovat peněžité tresty místo krátkodobých trestů odnětí svobody. Okamžikem zaplacení bude trest zahlazen, lhůty pro zaplacení jsou prodlouženy.

Dohodu o vině a trestu bude možné uzavřít také u zvlášť závažných trestných činů (dosud jen se sazbou do deseti let – pozn. aut.) a nově i bez přítomnosti advokáta. To sice soudní řízení urychlí a teoreticky lze dohodnout i trest pod spodní hranici sazby, ale proč by se právě v tomto klíčovém okamžiku měl obviněný vzdávat odborné pomoci?

PSALI JSME:
Na dvacet tisíc českých vězňů připadá přes 13 tisíc exekucí

Z poloviny jen třetina

Zkracuje se i doba podmíněného propuštění z výkonu trestu z dřívější poloviny na třetinu „odsezené“ doby uložené soudem, pokud odsouzený splnil požadavky kladené na jeho chování a možnost nápravy, není recidivista a nespáchal některý z vybraných závažných trestných činů.

Po vykonání poloviny trestu a za splnění dalších podmínek může být u právnických osob podmínečně upuštěno od zbytku trestu zákazů činnosti, plnění veřejných zakázek a účasti ve veřejné soutěži i zákazu přijímání dotací.

Z 20 na 30 let se prodlužuje promlčecí doba u trestných činů týkajících se privatizace a závažných trestných činů, za které zákon dovoluje uložení trestu odnětí svobody nad dvacet let (výjimečný trest).

PSALI JSME:
Neplatíš daně? Každý rok potrestají soudy desítky podnikatelů

×
  1. Spousta lidí je životně závislá na zlodějinách.Tady známej krade katalizátory s aut a docela si žije dobře.Je psaný na obecním úřadě a bydlí u přítelkyně na černo.Nikdo ho nezastihne a ani policie nemá šanci tohoto člověka sehnat.Občas si dá brigádu ve stavebnictví,když má málo.Nikde není hlášen,ani na pracáku,ani neplatí zdravotní a sociální pojištění….Mě dluží několik tisícovek a akorát se mě směje do ksichtu,když jede kolem ve svém velkém terénním autě…….

    • Dobrý den,
      pokud píšete, že víte o trestné činnosti někoho jiného a nenahlásil jste to příslušným orgánům, sám se vystavujete možnému postihu z jejich strany.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Stavební úřady mají spadat pod stát

Nový stavební zákon je beze sporu nejdůležitější legislativou, kterou by měli poslanci a senátoři v letošním roce ještě schválit. Dotýká se totiž úplně všech, a to nejen těch, kteří se chystají stavět nové bydlení …

ANO spolu s KSČM pohřbily jednání o exekučním řádu

Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit a na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Poslanci za hnutí ANO a KSČM navíc …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru