Koronaviroví šmejdi si nedají pokoj

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) má v posledních týdnech napilno. Řada prodejců potravinových doplňků totiž vycítila kvůli náladám ve společnosti příležitost, a tak zhusta – a především na internetu – nabízí „balíčky proti COVID-19“ nebo „prevenci proti koronaviru“.
Ilustrační foto, zdroj: SZPI

Někteří spotřebitelé reklamám těchto „koronavirových šmejdů“ bohužel věří a domnívají se, že je před nákazou ochrání „jedna až dvě kapsle nebo pět až šest kapek“ nějakého doplňku stravy denně.

„Inspekce upozorňuje spotřebitele na další případy zneužívání obav veřejnosti v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19, a to některými prodejci doplňků stravy na internetu,“ informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva pár dnů poté, co vyšlo najevo, že jeden z pražských prodejců Herbalife nabízel tento potravinový doplněk jako „prevenci koronaviru“.

Společnost Herbalife Nutrition v reakci na náš nedávný článek mj. uvedla, že „takové chování je pro ni neakceptovatelné“ a že „incident promptně řeší“. Firma zdůraznila, že přísně dodržuje všechny zákony a regulace České republiky a všech více než devadesáti trhů, na nichž působí.

PSALI JSME:
Bylinky nebo Herbalife jako prevence proti koronaviru? Někteří prodejci doplňků stravy zneužívají situaci, varuje inspekce

Podle Kopřivy je problém v tom, že někteří prodejci doplňků stravy propagují své zboží mimo jiné uváděním zakázaných léčebných tvrzení a nepovolených zdravotních tvrzení, která slibují údajné účinky při nakažení koronavirem.

„SZPI důrazně upozorňuje spotřebitele i provozovatele, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, které jsou vyhrazeny pouze léčivům,“ zdůraznil mluvčí inspekce.

PSALI JSME:
Léky, doplňky stravy i potraviny se mohou „poprat“ a poškodit zdraví

Kontrolovaní prodejci, kteří podle inspekce porušili užitím tzv. zakázaných tvrzení požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, a s nimiž SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty:

Reklama a prodej potravin na webových stránkách https://www.parazitivnas.cz
Kontrolovaná osoba: Zapper-Club s.r.o.
Podle obchodního rejstříku jde o pražskou firmu se základním jměním ve výši tisíc korun, která vloni vykázala ztrátu přes čtvrt milionu korun. Majitelem je Filip Turek, sběratel aut a prezident českého klubu značky Aston Martin. A podle webu Týden.cz dříve také dobrý přítel Ivana Jonáka.

Zdroj: SZPI

Internetový prodej na stránce http://www.biobeauty.cz
Kontrolovaná osoba: BioBeauty s.r.o.
Další firma z Prahy, která podle obchodního rejstříku patří podnikatelce Zuzaně Nohejlové. Čistý obrat její firmy za rok 2017 (novější údaje nejsou k dispozici, protože je firma dosud do sbírky listin OR nedodala), přesáhl osm a půl milionu korun.

Zdroj: SZPI

Internetový prodej na e-shopu www.zelenazeme.cz
Kontrolovaná osoba: Zelená Země s.r.o.
Sice pražská firma, ale podle obchodního rejstříku vlastněná z Jihlavy dvojici inženýrů – Ondřejem Šťovíčkem a Veronikou Dubovou. Firma sice poskytla do sbírky listin OR informace za rok 2018, ale nevyplývá z nich, jakého dosáhla obratu a zisku.

Zdroj: SZPI

Reklamní sdělení na webových stánkách www.energy.cz
Kontrolovaná osoba: Energy Czech Republic a. s.
Statutárním ředitelem pražské akciovky je Tomáš Škopek, jediným akcionářem má být podle informací v obchodním rejstříku od roku firma Energy SE se základním kapitálem 120 tisíc eur. Ve výroční zprávě za rok 2018 je však jako jediný akcionář (a ovládající osoba) uvedena hongkongská firma Energy Partners Limited. Podle účetní závěrky za rok 2018 Energy Czech Republic dosáhla obratu 185 mil. Kč, zisk před zdaněním přesáhl sedm milionů korun.

Zdroj: SZPI

Podle opakovaného zjištění redakce portálu FAEI.cz ale Státní zemědělské a potravinářské inspekci unikají nabídky prodejů údajně „protikoronavirových“ potravinových doplňků na Facebooku. Jedním příkladem za všechny je např. Vitamarin, prý další pomocník v boji proti COVID-19, nabízený na FB profilu Energy (ten odkazuje na web www.energy.cz), viz níže.

Jak je z FB profilu společnosti Energy Czech Republic zřejmé, už dříve se zde uváděla i k jiným prodávaným výrobkům, které nesouvisely s koronavirem, zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení.

Například v příspěvku z letošního 24. února se tvrdí, že „Audiron primárně slouží k řešení potíží se sluchovým aparátem a se zuby. Funguje však i na spoustu jiných neduhů. Už podruhé jsme v časopise Vitae otiskli užití Audironu na léčení šedého zákalu“.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Koronavirus Čechům citelně srazí cenu elektřiny

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Tento pokles už se začíná projevovat v ceně pro konečné spotřebitele z řad tuzemských domácností. Elektřinu totiž razantně zlevní přímo ČEZ, tedy hlavní …

Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Obchody s elektronikou hlásí citelně zvýšení zájem Čechů o nákup notebooků, podobných zařízení či příslušenství typu webkamer nebo mikrofonů. Tuto nákupní horečku nyní stupňuje obava ze závažného průběhu druhé vlny …

Fixace ceny elektřiny se teď domácnostem nevyplatí

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Jen otázkou času je, kdy se tento propad projeví v konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Zatím platí, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru