Koronavirový baby boom? Karanténu si lidé zpestřovali sexem

Spousta českých párů si nucenou karanténu oživovala sexuálními radovánkami. Podle některých odborníků bychom se tak za deset až dvanáct měsíců mohli dočkat „koronavirových“ dětí. Na jaře navíc neplodné páry nejvíce usilují o potomka pomocí asistované reprodukce.
Nucená karanténa může podle některých odborníků vést až k baby boomu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V jarních měsících každoročně přibývá párů, které mají zájem o asistovanou reprodukci, protože se jim nedaří normální cestou zplodit potomka. Tomu ovšem příliš nenahrává omezený provoz klinik kvůli epidemii koronaviru. Je možné, že se letošní největší nával přesune na podzim.

„Jaro je pro mnoho lidí obdobím nových začátků, kdy si dělají plány na zbytek roku. Využívají proto duben, květen a červen k návštěvě klinik asistované reprodukce. Nyní fungujeme v omezeném režimu, zájem párů je ale i přesto obrovský. Telefon s žádostmi o objednání mi teď zvoní nepřetržitě,“ řekl například doktor Štěpán Machač z olomoucké IVF Clinic.

Na ročním období nezáleží

Podle jeho kolegy Pavla Otevřela z brněnské kliniky Reprofit jsou šance neplodných párů stejné bez ohledu na to, v jakém měsíci si pro pomoc lékařů přijdou – nejvhodnější roční období pro početí prostě neexistuje.

PSALI JSME:
Jsme neplodní, nebo plodní? Můžeme mít děti? Mnozí nevědí

„Lidé pro úspěšné zplození dítěte nepotřebují na rozdíl od některých savců speciální klima nebo teploty. Nemáme ani říji, při které bychom byli plodní pouze v určitou roční dobu. Tím, že má žena ovulaci každý měsíc, může otěhotnět kdykoli,“ konstatoval doktor Otevřel.

V prvních třech měsících těhotenství ovšem hrozí vyšší riziko potratu a zejména ženy, které podstoupily umělé oplodnění, mají obavu, aby o vytoužené dítě nepřišly. Je proto dobré zvolit takové období, kdy mohou více odpočívat. Ideální bývá právě květen nebo červen.

„Pracovní i medicínský rok je rozdělený na dvě části. Odpočinkovými měsíci bývají zpravidla prosinec, leden a poté červenec a srpen. V létě už za sebou obvykle máme pylovou sezónu a zároveň je dostatek času do příchodu podzimních viróz a chřipek. Letos situaci samozřejmě komplikuje epidemie koronaviru,“ poznamenal Štěpán Machač.

PSALI JSME:
Léčba neplodnosti, nebo kšefty s beznadějí?

Naplánovaný porod

Zatímco pro začátek těhotenství jsou jarní a letní měsíce zpravidla vhodné, rodit v parném létě není nic příjemného. Mnoho žen podle lékařů plánuje těhotenství tak, aby jim poslední trimestr do horkých měsíců nevycházel. I při vyhledání odborné pomoci asistované reprodukce je ale třeba počítat s tím, že dítě nemusíme mít hned.

„Přicházejí k nám páry, které mají o asistované reprodukci zkreslené představy. Myslí si, že úspěšnost je sto procent a že otěhotní do měsíce. Tak tomu ale není. Zásadní je vždy odhalit důvod, proč pár nemůže dítě počít. Jakmile diagnózu stanovíme, jsme schopni například říct, že v rozsahu tří až šesti měsíců otěhotní. Roli ovšem hraje jak diagnóza, tak věk páru,“ připomněl Machač.

O stovky dětí více?

Je ovšem klidně možné, že spousta žen otěhotní právě kvůli koronaviru, respektive kvůli nucené karanténě. Spousta párů má totiž během nuceného pobytu doma mnohem častěji sex, než při „běžném provozu“.

PSALI JSME:
Největší dilema života. Ukončit těhotenství, nebo ne?

„Tato doba nabízí lidem mnoho příležitostí k rozptýlení, a to i v domácím prostředí. Mohou sledovat filmy, mají k dispozici internet, a tedy sociální sítě a další zábavu. K tomu, aby se věnovali sami sobě, se dostanou spíše, až je omrzí jiné možnosti. Nečekám tedy boom za devět měsíců, ale spíše za jedenáct až dvanáct,“ řekl Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Tuto situaci podle něj nelze srovnávat s ničím z minulosti, kdy se rodilo více dětí, především pro snadný dosah současných lákadel i v domácí izolaci. „Není to tak, že se v sedm hodin večer zhasne a zábava končí,“ dodal lékař.

Podle Štěpána Machače, specialisty na umělé oplodnění z olomoucké kliniky IVF Clinic, se v České republice kvůli omezení provozu v souvislosti s pandemií koronaviru narodí přibližně o šest set dětí ze zkumavky méně, než je obvyklé v „normálních letech“.

Tento propad by ale mohly nahradit právě děti zplozené za „dlouhých jarních večerů“ v dobách izolace. „Jsem přesvědčen, že lidský pud zvítězí nad jinou zábavou a za pár měsíců se dočkáme dětí narozených za časů koronaviru,“ poznamenal Machač.

PSALI JSME:
Jak co nejlépe zpeněžit sebe sama

Populační exploze nehrozí

Byť by se v dohledné době mohlo narodit více dětí, nejspíš to nezpůsobí žádnou dlouhodobou populační explozi. Známý sexuolog Jaroslav Zvěřina se domnívá, že trendem bude spíše méně dětí: „První i druhá světová válka v době vojenských konfliktů znamenaly významné snížení počtu obyvatel. A většinou byly následovány dobře patrným „baby boomem“, který jakoby se snažil kompenzovat populační ztráty válečného běsnění.“

Příliš nevěří tomu, že by nucený pobyt dětí znamenal i více sexuálních radovánek. „Každá taková situace sice nahrává intimnostem, ale nemusí se projevit populační explozí. Pandemické stavy většinou v lidech neprobouzí touhu plodit děti. To ale neznamená, že nemohou mít na naši společnost pozitivní vliv v jiném ohledu,“ poznamenal sexuolog.

„V každé společnosti a v každé kulturně historické formaci se rodí tolik dětí, kolik si jich přejí ženy porodit a vychovat. A v tomto směru se nezdá být v dohledu nějaká výrazná změna. Rodí se u nás hodně pod dvě dítka na jednu ženu. Změna tohoto počtu je v nedohlednu,“ řekl Zvěřina. Dodal, že k tomu přistupuje smutná skutečnost, že v některých sociálních skupinách přibývá mladých žen, které vůbec nemají ve svých životních plánech mateřství jako životní cíl a smysl své existence.

PSALI JSME:
Přírůstek obyvatelstva vzrostl na jedenáctileté maximum

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.