
Odpolední americká data již trhy nijak nerozhodila. Únorová bilance zahraničního obchodu proti lednu mírně prohloubila svůj schodek, výsledek ale v podstatě odpovídal tržnímu očekávání.
Výrazně proinflačních dat jsme se dočkali i v tuzemsku, a to v podobě lednového vzestupu cen v primárních okruzích. Ceny průmyslových výrobců byly meziměsíčně vyšší v průměru o 5,8 procenta, zatímco tržní konsensus očekával růst o dvě procenta.
V meziročním srovnávání dynamika výrobních cen mírně klesla, a to z prosincových 20,1 procenta na 19 procenta v lednu. Za lednovým cenovým překvapením stály sice hlavně ceny energií, které již na velkoobchodních trzích klesají. Nicméně problémem je, že se cenový vzestup pomítá i do dalších cenových okruhů.
Proinflačně pak vyzněl i lednový měnový přehled. Peněžní agregát M2 zrychlil růst v meziročním vyjádření z prosincových 5,6 procenta na lednových 6,3 procenta. Úvěry soukromému sektoru se v lednu meziměsíčně zvedly o 0,6 procenta na meziročních 8,6 procenta.
Koruna v úterý poprvé od července 2008 posílila pod 23,50 CZK/EUR. Oproti ranní otevíracím hodnotám kolem 23,65 tak zaznamenala solidní zhodnocení o téměř dvě třetiny procenta. Silnější koruna, ale i forint a zlotý, byla odrazem posilování eura na trhu s dolarem.
Dále se i na koruně projevila zmíněná tuzemská proinflační data. To nahrává většině v bankovní radě tuzemské centrální banky a její mantře o vyšších úrokových sazbách po delší období. Na stranu druhou stále platí, že zvýšení sazeb je se současným složením bankovní rady nepravděpodobné.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)