Koruna je nejsilnější od července 2008

Názor
Globální finanční trhy v úterý reagovaly na potvrzení perzistence inflace, na které kázala únorová inflační data z Francie a zejména Španělska. To se projevilo ve vzestupu eurových tržních sazeb a mírném posílení eura na trhu s dolarem zpět přes úroveň 1,06 USD/EUR.
Česká koruna je aktuálně nejsilnější od července 2008. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Odpolední americká data již trhy nijak nerozhodila. Únorová bilance zahraničního obchodu proti lednu mírně prohloubila svůj schodek, výsledek ale v podstatě odpovídal tržnímu očekávání.

Výrazně proinflačních dat jsme se dočkali i v tuzemsku, a to v podobě lednového vzestupu cen v primárních okruzích. Ceny průmyslových výrobců byly meziměsíčně vyšší v průměru o 5,8 procenta, zatímco tržní konsensus očekával růst o dvě procenta.

V meziročním srovnávání dynamika výrobních cen mírně klesla, a to z prosincových 20,1 procenta na 19 procenta v lednu. Za lednovým cenovým překvapením stály sice hlavně ceny energií, které již na velkoobchodních trzích klesají. Nicméně problémem je, že se cenový vzestup pomítá i do dalších cenových okruhů.

PSALI JSME:
V lednu rostly ceny v průmyslu rychleji, než se čekalo

Proinflačně pak vyzněl i lednový měnový přehled. Peněžní agregát M2 zrychlil růst v meziročním vyjádření z prosincových 5,6 procenta na lednových 6,3 procenta. Úvěry soukromému sektoru se v lednu meziměsíčně zvedly o 0,6 procenta na meziročních 8,6 procenta.

Koruna v úterý poprvé od července 2008 posílila pod 23,50 CZK/EUR. Oproti ranní otevíracím hodnotám kolem 23,65 tak zaznamenala solidní zhodnocení o téměř dvě třetiny procenta. Silnější koruna, ale i forint a zlotý, byla odrazem posilování eura na trhu s dolarem.

Dále se i na koruně projevila zmíněná tuzemská proinflační data. To nahrává většině v bankovní radě tuzemské centrální banky a její mantře o vyšších úrokových sazbách po delší období. Na stranu druhou stále platí, že zvýšení sazeb je se současným složením bankovní rady nepravděpodobné.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna na mnohaletém rekordu

Zavřít reklamu ×
  1. Nechápeme co ČNB provádí náš stát nejvíc prumyslový v evropě závislý na ekonomice vývozu má nejsilnější korunu! ničí vývozce a nepochopitelně podporuje cestování do ciziny pro bohatý,,ještě víc nákupy v cizině. domáci potávka potravin,elektroniky,aut,atd padá na hubu o 40% je to normálni! nebo to ČNB DĚLÁ SCHVÁLNĚ!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB