Koruna je nejsilnější od dnů před invazí, prudce zpevňuje také rubl

Názor
Finanční trhy a burzy po celém světě nyní zažívají příval optimismu. Děje se tak v souvislosti s nadějí na průlom v mírových jednáních Ruska a Ukrajiny, která probíhají v Turecku. Rusko dnes v jejich rámci uvedlo, že se v podstatě stáhne od ukrajinské metropole Kyjeva.
Ruská měna v reakci na průběh mírových jednání citelně zpevnila. Ilustrační foto: Pixabay.com

To by mohlo signalizovat, že Kreml definitivně opouští záměr podmanit si větší část Ukrajiny, nebo dokonce celou tuto zemi. Rusko má dnešní turecká jednání za „konstruktivní“. Ukrajinská strana zároveň deklaruje, že z jednání vzešel solidní základ pro setkání lídrů obou znesvářených zemí, tedy prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina.

Ruská měna v reakci na průběh mírových jednání citelně zpevnila. Vůči dolaru pod úroveň kursu 84 rublů za dolar – byla tak dokonce silnější, než je její uzavírací úroveň z letošního 24. února, kdy Rusko invazi na Ukrajinu zahájilo.

Zpevňuje ovšem také česká koruna. Česká měna vůči euru dnes zhodnotila až pod úroveň 24,43, vyplývá z dat Bloombergu. Ocitla se tak na celkově nejsilnější úrovni vůči euru za celé období dokonce od letošního 22. února. Koruna tak zhodnotila na silnější úroveň, než kde uzavírala poslední dva dny před zahájením invaze.

PSALI JSME:
Koruna posílila na desetileté maximum vůči euru

Americký dolar se dnes propadá proti rublu o zhruba deset procent, pod úroveň kursu 84,00. Rubl je tak slabší jen o necelá tři procenta, než v předvečer invaze. Investory neodrazuje ani dnešní zpráva, že Rusko nabízí odkup svých dolarových dluhopisů v objemu dvou miliard dolarů, ale jen v rublech.

Nechce či nemůže příslušný úrok, splatný již příští týden, vyplácet v dolarech. Pokud by investoři na nabídku odkupu nepřistoupili a Rusko skutečně vyplatilo úrok v rublech, považovala by to mezinárodní finanční komunita v čele s ratingovými agenturami za bankrot.

Rubl kromě nadějného vývoje stran války na Ukrajině podporují také rázná opatření, jimiž Kreml v minulých týdnech zareagoval na západní sankce. Ruští občané v jejich důsledku mají zakázáno rublu se zbavit nákupem deviz. Cizinci zase mají zakázáno rublu se zbavit prodejem ruských akcií. A ruští vývozci, včetně exportérů plynu a ropy, mají nakázáno za 80 procent deviz povinně koupit rubly.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Rusku poletí nahoru. Kde se zastaví?

Zavřít reklamu ×
  1. Ruský rubl posiluje z důvodu zmény platby za ropu v rublech, ne v dolarech. Válka na ukrajině jede dál a nějaká současná jednání na to nemají vliv.

  2. Česko je prakticky v klidu. ČNB má k dispozici eura za 4 biliony korun ještě z dob intervencí proti koruně. Můžeme zaplatit celý státní dluh…….

  3. Je vidět, že je ekonomika daleko složitější než nám tu předkádá autor .Rusko bude stále silné, Čína si to přeje a tak to také bude. Musíme si uvědomit ,že západ bez Ruska bude mít daleko složitější pozici než Rus s ČÍNOU v zádech. A takové machrování,že se obejdou bez Ruského plynu je nicotné.Velcí dodavatelé už své odběratele mají!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB