Koruna na závěr roku 2022 posílila

Názor
Makroekonomický kalendář tento týden mnoho impulsů nenabídl, otěže tak převzaly zprávy z Číny ohledně pandemické situace, které rezonovaly na finančních trzích.
Česká koruna během týdne posilovala a rok 2022 zakončuje poblíž nejsilnější úrovně od zhruba poloviny roku 2011 na 24,15 CZK/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obavy z dopadů enormního nárůstu covidových případů v Číně poté, co na začátku prosince tamní vláda náhle upustila od politiky nulové tolerance covidu, zchladily globální sentiment v posledním letošním týdni. Vrchol prudkého šíření pandemie lze pravděpodobně očekávat až na konci ledna v průběhu oslav nového lunárního roku.

Konjunkturální průzkum z tuzemské ekonomiky potvrdil přetrvávající pesimismus jak u spotřebitelů, tak i u podnikatelů. Nicméně v podnikatelské sféře, přestože se již sedm měsíců v řadě zhoršuje, je sentiment v porovnání s hodnotami zaznamenanými během koronavirové pandemie stále relativně příznivý.

Přetrvávající negativní sentiment však nasvědčuje tomu, že tuzemská ekonomika má namířeno do recese. Ta by však podle nás měla být jen mělká a spojená s pouze mírným nárůstem nezaměstnanosti.

PSALI JSME:
Skeptický konec roku

Globální finanční trhy zakončily mizerný rok jak pro akcie, tak i dluhopisy v mírné risk-off náladě. Korunové sazby během týdne vzrostly podél celé křivky – v některých splatnostech až o 20 bodů – zatímco dolarové a eurové sazby připsaly zhruba 10 bodů, zejména na delším konci v případě těch eurových.

Dolar, jeden z největších vítězů roku 2022, v posledním týdnu proti ostatním světovým měnám lehce ztrácel, vůči euru v závěru evropské seance ztrácel 0,5 procenta. Eurodolarový pár se tak nadále pohybuje na nejvyšší úrovni za posledních více než šest měsíců.

Česká koruna během týdne posilovala a rok 2022 zakončuje poblíž nejsilnější úrovně od zhruba poloviny roku 2011 na 24,15 CZK/EUR. Polský zlotý si v týdenním srovnání pohoršil o jedno procento, maďarský forint oslabil zase o 0,4 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Posilující korunu bude letos srážet americký dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.