Koruna poprvé od října 2008 posílila pod 23,80 za euro

Názor
Česká měna ve středu odpoledne vylepšila svůj více než čtrnáctiletý rekord vůči euru, když během obchodování prolomila hranici kursu 23,80 za euro. Dostala se až 23,791. Na silnější úrovni vůči jednotné evropské měně se koruna obchodovala naposledy 30. října 2008, vyplývá z dat agentury Bloomberg.
Česká měna ve středu odpoledne vylepšila svůj více než čtrnáctiletý rekord vůči euru, když během obchodování prolomila hranici kursu 23,80 za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruna sílí díky příznivému výhledu německé vlády, která ve středu oznámila, že se podle její prognózy Německo letos vyhne recesi. Důvodem je zejména poměrně příznivý vývoj energetické situace v Evropě během této topné sezóny, která představuje určitou zatěžkávací zkoušku evropské energetiky, jež se zbavuje závislosti na Rusku.

Relativně příznivý vývoj německé ekonomiky je samozřejmě dobrou zprávou i pro korunu, neboť Německo představuje klíčové vývozní odbytiště českého exportu.

Zpevnění koruny na nové mnohaleté maximum je o to pozoruhodnější, že světové trhy dnes svírá obava z vystupňování války na Ukrajině do podoby širšího konfliktu, a to kvůli německému odsouhlasení dodávek bojových tanků leopard Ukrajině.

PSALI JSME:
ČNB má rezervy na rok až rok a půl devizových intervencí

Navíc je Česká národní banka i nadále připravena intervenovat prodejem deviz za silnější a stabilnější kurs české měny, což rovněž podporuje její zpevňování.

Sázky na další významné posílení koruny jsou však v tuto chvíli odvážné. Spíše je třeba počítat s tím, že česká měna část svých zisků odevzdá.

Koncem letošního března by měl být její kurs vůči euru na úrovni 24,20 a koncem června pak dokonce 24,35, vyplývá z analytického konsensu, jak jej zachycuje Bloomberg. Na konci letošního roku by mělo euro stát dokonce 24,50 koruny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Jak dlouho přetrvá silná koruna?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.