Koruna se po celý týden držela v úzkém pásmu

Analýza
Tuzemské reálné mzdy v závěrečném čtvrtletí minulého roku dále rostly, stále ale velmi pozvolně. Jejich nárůst, který je příslibem pro postupné oživování spotřeby domácností tak trvá již třičtvrtě roku.
Koruna se po celý týden držela v úzkém pásmu, v němž se stabilizovala již před zhruba dvěma týdny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V porovnání se závěrem roku 2022 sice byla v posledním loňském čtvrtletí kupní síla mezd stále nižší o 1,2 procenta, mezičtvrtletně se však po růstu o 0,2 procenta v ve třetím kvartálu roku 2023 zvýšila o 0,4 procenta. Na finančních trzích tyto statistiky viditelnou reakci nevyvolaly, jelikož zhruba odpovídaly tržnímu konsenzu i únorové prognóze České národní banky.

První snížení sazeb Evropské centrální banky (ECB) by mohlo přijít v červnu. Banka na svém čtvrtečním zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby opět beze změny. Nová prognóza přináší nižší výhled inflace v letošním (z 2,7 % na 2,3 %) i příštím roce (z 2,1 % na 2,0 %). Zčásti je ale za přehodnocením této prognózy pokles cen energií.

Fundamentální inflační tlaky z trhu práce zůstávají na výhledu stále poměrně robustní, když ECB opět zvýšila odhad růstu jednotkových mzdových nákladů pro letošní rok (o 0,3 p. b. na 4,4 %). Před snížením úrokových sazeb si podle prezidentky Christine Lagardeové chce centrální banka počkat na více příznivých (dezinflačních) dat.

PSALI JSME:
ECB nezměnila sazby ani rétoriku, první snížení by mohlo přijít v červnu

V souvislosti s tím uvedla, že na dubnovém zasedání zřejmě nebude informační množina výrazně širší, než je nyní. Bylo ale naznačeno, že potřebná data by mohla mít ECB k dispozici v červnu, kdy by podle nás i trhu mohl být zahájen cyklus snižování měnově-politických sazeb ECB „cutem“ o 25 bazických bodů.

Únorový NFP report (zpráva o zaměstnanosti v nezemědělských sektorech, pozn. red.) naznačil mírné ochlazování trhu práce v USA. Přestože samotný údaj počtu nových pracovních míst za únor překvapil pozitivně (275 tis. oproti očekávaným 200 tis., pozn. aut.), leden byl naopak revidován výrazně směrem dolů z původních 353 tisíc na 229 tisíc.

Meziměsíční růst výdělků navíc zpomalil z 0,5 procenta na 0,1 procenta. Míra nezaměstnanosti současně vzrostla na 3,9 procenta, tedy nejvýše za dva roky, čímž o dvě desetiny překonala tržní konsenzus.

Holubičí vyznění mělo z pohledu finančních trhů i čtvrteční vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella před americkým Senátem, kde uvedl, že bude chtít před úpravou sazeb více důkazů o tom, že inflace míří udržitelně ke dvěma procentům.

PSALI JSME:
Obezřetný Powell. Fed bude v dalších krocích opatrný

Zároveň však připustil, že získání potřebné míry důvěry k zahájení snižování úrokových sazeb „není daleko“. Dolar k euru v mezitýdenním srovnání v pátek ztrácel přes jedno procento, když se obchodoval kolem 1,095 USD/EUR.

Koruna se po většinu týdne držela v pásmu 25,30-25,40 CZK/EUR. Tam se stabilizovala již před zhruba dvěma týdny. Její předchozí oslabení přitom podle nás souviselo primárně se zužováním diferenciálu korunových a eurových tržních úrokových sazeb s kratší splatností, které se od té doby zastavilo.

V závěru týdne koruna testovala hladinu 25,30 CZK/EUR, což patně souviselo s mírným oslabením amerického po zveřejnění statistik z tamního trhu práce. Lehké posílení v pátek zaznamenaly i ostatní měny středoevropského regionu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna i euro v tomto týdnu stabilní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB