Koruna zpět pod hladinou sedmadvacet za euro

Rozhovor pro internetový server Seznam Zprávy dnes poskytl centrální bankéř Marek Mora. Na dotaz, které další nástroje může Česká národní banka (ČNB) použít, odpověděl, že sazby se dají snižovat víc než jen na nulu, je možné jít i do záporu. Uvažovat lze podle něj také o kvantitativním uvolňování přes nákupy vládních dluhopisů.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mora znovu zopakoval, že současná situace zvyšuje pravděpodobnost potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek. Tuto roli ale zatím dostatečně plní slabší kurz koruny. Ten během úterního obchodování posílil o dalších 0,4 % a dostal se tak těsně pod hladinu 27,00 korun za euro.

K silnějším úrovním koruně pomohl pozitivní sentiment v celém regionu i rostoucí domácí tržní úrokové sazby. To by domácí měnu mohlo udržet pod úrovní 27,00 CZK/EUR i navzdory horšící se epidemiologické situaci.

Kromě české koruny posiloval i polský zlotý a maďarský forint. Obě měny si připsaly zhruba 0,4 %. Polský zlotý se posunul na 4,478 PLN/EUR a maďarský forint na 359,4 HUF/EUR. Společná evropská měna zůstala ve srovnání s předchozím dnem beze změny, poblíž hranice 1,18 USD/EUR.

Stále je tak nejsilnější od poloviny září. Na vyšší úrovně jí pomáhají jak dobrá domácí data (německé tovární objednávky dnes překvapily výrazným růstem), tak nejistota spojená s výsledkem amerických voleb.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna se po čtyřech měsících vrací nad hladinu 27 za euro

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru