Koruna zpevnila vůči euru, citelně sílila i vůči dolaru

Analýza
Česká měna během pondělního ranního obchodování zpevnila na svoji absolutně nejsilnější úroveň vůči euru od 3. listopadu 2008, když proti euru zpevnila až na kurs 23,927. Naposledy se na silnější úrovni obchodovala onoho 3. listopadu 2008, kdy zpevnila až na kurs 23,865, plyne z dat Bloombergu.
Burzovní ukazatel MSCI Emerging Markets Index v pondělí vstoupil do tzv. býčího trhu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Od té doby nikdy nebyla nominálně tak silná jako nyní, ani při přechodném prolomení úrovně 24,00 za euro v únoru 2011. Koruna v pondělí znatelně zpevňovala také vůči dolaru, a to během obchodování až na 22,394, což je její absolutně nejsilnější úroveň proti americké měně od loňského 21. dubna.

Důvodem pondělního zpevnění koruny je další zlepšení nálady na světových trzích a s tím související větší ochota investorů dávat své peníze do měn, které jsou rizikovější v porovnání třeba s americkým dolarem. Ke zlepšení nálady došlo už v pátek v reakci na zpomalení růstu mezd v USA. To značí zmírňování inflačních tlaků v nejsilnější světové ekonomice.

Jestliže tyto tlaky zmírní dostatečně, americká centrální banka nebude tolik již dále zvedat své úrokové sazby. To je příznivá zpráva pro akciové trhy, ale obecněji také pro trhy s měnami typu koruny. Zmírnění utahování americké měnové politiky pak zmírňuje tlak na posilování dolaru i z titulu ne až tak výrazného úročení této měny a dolarových aktiv, což opět pohání měny typu koruny.

Příznivé zprávy pro českou korunu přichází také z Číny. Tamní ekonomika se otevírá poté, co ji pekingský režim zbavil drakonických restrikcí. Navíc Peking podle nedělních informací podpoří čínské domácnosti a firmy, aby lépe zvládly návrat hospodářství do normálu.

PSALI JSME:
Koruna vylepšila svůj skoro dvanáctiletý rekord proti euru

Čínská ekonomika tak dostává významný pozitivní impuls, který se přenáší také do dalších asijských hospodářství, jako je Tchaj-wan nebo Korea. Burzovní ukazatel MSCI Emerging Markets Index tak v pondělí vstoupil do tzv. býčího trhu.

Ten obecně nastává tehdy, když daný burzovní ukazatel stoupne alespoň o dvacet procent v porovnání se svojí nejnižší hodnotou. Na dno se uvedený ukazatel propadl 24. října 2022. Od té doby do nynějška si již připsal právě přes dvacet procent. Sestává zejména z čínských akcií, ale klíčovou roli v něm hrají také akcie dalších rozvíjejících se ekonomik, typu té korejské nebo tchaj-wanské.

Mezi rozvíjející se trhy se zpravidla řazena také česká ekonomika. Proto zmíněný růst asijských rozvíjejících se trhů ve spojení se slabším tlakem na další zpevňování dolaru má citelná vliv na rekordní posilování české koruny od roku 2008.

Zpevňující koruna je dobrou zprávou pro ty Čechy, kteří si chystají na zahraniční dovolenou. Budou mít levnější tamní nákupy, zejména míří-li do eurové ciziny. Sílící koruna ale také zlevní zboží z dovozu, například elektroniku, ale také ropu, ropné produkty či zemní plyn.

PSALI JSME:
Koruna je rekordně silná. A může být ještě silnější

To jsou položky, které se běžně obchodují v dolarech. Sílící koruna tak přispěje k jejich zlevnění. Byť proti dolaru by ještě mělo být o něco výraznější, aby se to význačněji mohlo projevit v cenách pro koncové zákazníky.

Je však pravdou, že třeba pohonné hmoty v Česku jsou nyní poměrně levné – alespoň na poměry posledních dvanácti měsíců – i proto, že koruna sílí. Zrovna tak může sílící koruna ulevit na trhu s plynem. Jeho ceny vláda od začátku ledna zastropovala.

Čím levnější – po přepočtu do korun – plyn na světových trzích bude, tím budou nakonec nižší náklady pro českou vládu spojené se zastropováním. Pokud ke zlevnění plynu přispěje i silná koruna, vláda tak nevynaloží tolik prostředků na kompenzaci související se zastropováním a nebude muset tedy jít až tak hluboko do deficitu a dluhu, jako kdyby koruna byla slabší.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak dlouho přetrvá silná koruna?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB