
Přinášíme konkrétní příklad nákladů na údržbu zahradního bazénu: Nekrytý foliový bazén o rozměrech 4 x 8 metrů, s hloubkou vody 1,7 metru, přišel v roce 1977 včetně výkopových prací na 350 tisíc korun. V roce 2012 prošel kompletní rekonstrukcí za 300 tisíc Kč: Nová fólie, nová dlažba okolo bazénu, nové osvětlení, opravení vstupních schodů do bazénu.
Jednou za pět let majitelka kupuje plachtu, kterou se bazén přikrývá na noc a která vyjde na pět tisíc korun. Běžné roční náklady za chemii v sezóně představují 4000 Kč, na dalších 500 korun vyjdou chemické přípravky na zazimování. K tomu je třeba připočíst spotřebu elektrické energie, která pohání filtraci a tepelné čerpadlo.
A samozřejmě i vody. Výrobci doporučují bazény jednou za tři až šest let zcela vypustit a zase napustit. Na druhou stranu tam, kde jsou problémy s nedostatkem vody (a takových lokalit přibývá), lze toto eliminovat. Pokud se voda správně udržuje, majitel ji může nechat v bazénu i déle. Takže není třeba vždy doplňovat celý jeho objem. Výměna pak samozřejmě znamená nutnost objednat si cisternu, podobně jako je tomu při úplně prvním napuštění.
Z výše uvedeného je jasné, že „zahradní koupání“ není zrovna levnou záležitostí. Přesto jsou bazény v tuzemsku velmi populární, a to hned z několika důvodů. „Jsme zemí uprostřed Evropy a k moři je daleko. Přírodní koupaliště bývají již na začátku léta nevhodná ke koupání a takřka každé druhé dítě dnes trpí ekzémem, tudíž mu například sinice způsobují velké zdravotní problémy,“ říká Jan Bareš ze společnosti M&M Reality.