Krádeží kol sice ubylo, ale celková škoda stoupla na 140 milionů korun

V roce 2019 to bylo 108 milionů korun, v roce 2020 už 134 miliony a loni dokonce 140 milionů. Celkové škody z krádeží kol a elektrokol rok od roku rostou, byť počet odcizených bicyklů loni meziročně klesl.
Zloději dokážou ukrást i sebelépe zabezpečené kolo. Ilustrační foto: Pixabay.com

V uplynulém roce bylo podle zveřejněné statistiky ERV Evropské pojišťovny ukradeno 4 799 kol, přičemž předloni to bylo 5 258 strojů. Ačkoli počet krádeží klesl o devět procent, hodnota odcizených bicyklů naopak vzrostla o čtyři procenta na 140 milionů korun. Tato částka například odpovídá sumě, za niž bude do konce příštího roku revitalizován rybník v Lednicko-valtickém areálu.

Více než polovina ukradených kol byla odcizena vloupáním. „Jde tedy o krádeže ze sklepů, koláren, domů či domovních chodeb. Většinou jde o předem plánované akce, které nepřekazí ani kvalitní zámek,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Policie podle statistik dokáže objasnit jen necelou pětinu případů.

Kupujeme dražší kola

Do celkového počtu se ale započítávají jen řádně nahlášené případy. Ve skutečnosti tak může být krádeží mnohem více.

PSALI JSME:
Zloději kol mění taktiku, vybírají si ta nejdražší

Průměrná výše škody z krádeží kol a elektrokol vloni vzrostla na 29 087 korun. V roce 2019 byla na úrovni 21 151 korun, v roce 2020 už 25 637 korun. Statistiky tedy podle ERV Evropské pojišťovny potvrzují, že si Češi pořizují stále dražší cyklistické vybavení. Tato společnost, která také nabízí pojištění jízdních kol a elektrokol, eviduje průměrnou škodu ve výši 50 tisíc korun.

Nejvíce jízdních kol a elektrokol – celkem 1 344 – bylo vloni odcizeno v Praze. Průměrná výše škody u jednoho stroje zde dosáhla částky 39 tisíc korun. Za hlavním městem následoval Moravskoslezský, Středočeský a Jihomoravský kraj. V každém z těchto krajů bylo ukradeno více než 600 kol.

Nejméně krádeží eviduje policie na Vysočině, kde bylo ukradeno pouhých 52 kol. Paradoxně ale právě v tomto kraji je průměrná výše škody z krádeží kol nejvyšší – činí 42,5 tisíce korun.

PSALI JSME:
Škody z krádeží kol meziročně vzrostly o 25 procent

Zámek, GPS, pojištění

Ačkoli už si někteří zloději umějí poradit s téměř jakýmkoli technickým zabezpečením kola, je podle expertů kvalitní zámek nutným základem. V dnešní době je také možné kolo vybavit GPS modulem, díky němuž se dá kolo lokalizovat. Každé kolo je také možné opatřit takzvaným DNA a registrovat jej v policejní databázi. Vedle tradičního zabezpečení se ještě nabízí možnost kolo pojistit.

Krádeže kol pokračují i v letošním roce, jak dokazují zprávy na policejních internetových stránkách. Například v Českém Krumlově ukradl neznámý pachatel letos 18. dubna v podvečerních hodinách před jednou prodejnou potravin jedno pánské a jedno dámské kolo. „Zloděj způsobil odhadem škodu převyšující dvaadvacet tisíc korun,“ sdělila tamní policejní mluvčí Lenka Pokorná.

Koncem února zase kdosi ukradl dva stroje v Písku. Jedno horské elektrokolo a druhé klasické jízdní kolo byly přitom v dílně u jednoho domu. Hodnota obou kol byla bezmála 50 tisíc korun.

PSALI JSME:
Ukradli vám kolo? Tipy, jak si usnadnit jednání s pojišťovnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Zkontrolovali jste si povinné ručení?

Povinné ručení jako vánoční dárek? Letos to tak vypadá, protože velká změna v pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích bude platit od 23. prosince. Tedy v době vánoční vytáhne peníze z …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?