
Obrázky prázdných regálů opět zaplavují sociální sítě. V některých supermarketech začínají chybět trvanlivé potraviny a toaletní papír. Jde o zcela odlišnou situaci, než kterou jsme zažívali v létě. Tehdy byly regály obchodů přeplněné a lidé konzumovali staré zásoby, které si vytvořili při první vlně pandemie.
Spotřební chování lidí je pochopitelné. Politici je vyzvali, aby chodili jen do práce, na nákup a domů. Mnozí lidé se proto začali chovat jako křečci a vytváří si zásoby. Zřejmě si myslí, že když už mají být zavření doma, je dobré tak učinit s dostatkem trvanlivých potravin a toaletního papíru. Navíc velké nákupy omezují četnost návštěv v obchodech, což může snížit riziko nákazy koronavirem.
Češi ve svém chování nejsou výjimeční. Obrázky prázdných regálů jsou k vidění i v Německu a dalších evropských zemích. Mnozí lidé jsou zjevně vystrašeni z rychlého šíření onemocnění COVID-19 a připravují se na osobní karantény. Toto jednání je žádoucí z epidemiologického hlediska, nicméně má negativní důsledky pro fungování ekonomiky.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)