Křečkující Češi vtrhli do obchodů

Názor
Lidé vyhledávají akční nabídky na trvanlivé potraviny a vykupují je z obchodů. Zjevně se obávají negativních ekonomických i zdravotních dopadů spojených s rychlým šířením onemocnění covid-19.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Obrázky prázdných regálů opět zaplavují sociální sítě. V některých supermarketech začínají chybět trvanlivé potraviny a toaletní papír. Jde o zcela odlišnou situaci, než kterou jsme zažívali v létě. Tehdy byly regály obchodů přeplněné a lidé konzumovali staré zásoby, které si vytvořili při první vlně pandemie.

Spotřební chování lidí je pochopitelné. Politici je vyzvali, aby chodili jen do práce, na nákup a domů. Mnozí lidé se proto začali chovat jako křečci a vytváří si zásoby. Zřejmě si myslí, že když už mají být zavření doma, je dobré tak učinit s dostatkem trvanlivých potravin a toaletního papíru. Navíc velké nákupy omezují četnost návštěv v obchodech, což může snížit riziko nákazy koronavirem.

Češi ve svém chování nejsou výjimeční. Obrázky prázdných regálů jsou k vidění i v Německu a dalších evropských zemích. Mnozí lidé jsou zjevně vystrašeni z rychlého šíření onemocnění COVID-19 a připravují se na osobní karantény. Toto jednání je žádoucí z epidemiologického hlediska, nicméně má negativní důsledky pro fungování ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Koronavirové“ nákupy zásob: Pořád je z čeho a kde vybírat

Zavřít reklamu ×
 1. Prosím autora a vydavetele článku ať už nevydávají podobné poplašné zprávy. Zkoušeli jste to už na jaře a v celém Pardubickém kraji byly obchody narvané zbožím. Platí jednoduché pravidlo. „Když nemáš co říct, tak mlč“!
  Díky

  • Pravda. Na jaře v jeden den začali na různých stránkách psát, že není droždí, že ho lidé všude vykoupili. Druhý den jsem šel nakoupit do Rokycanského Kauflandu a droždí tam bylo v hojném množství. Ještě stále ty malé kostičky. A nikdo ho moc nekupoval.

  • Vojto, chtělo by to naučit se číst. U té fotky je napsáno, že je ilustrační. Takže jedinej, kdo tu vytváří fake news, jsi ty!

  • Zdeňku, až se naučíš správně psát slovo „novinář“, pak možná budeš mít právo žurnalisty hodnotit. Křeček navíc není novinář, ale to ti asi vůbec nedošlo.

 2. Ale,to je přeci známá věc. Potřebují-li se kšeftaři zbavit nějakého-jakéhokoliv zboží,předhodí novinářům fámu o nedostatku a debilní Čecháček se už postará,aby bylo vbrzsku vyprodáno !!!

 3. A Kovanda a spol. mají strach, že se lidi bojí utrácet. A ty sám seš Křeček, tak možná se řídíš podle sebe a křečkuješ Už máš špagety za žgraňama?

 4. A vy se jim divíte? Vláda agenta Bureše řekla, že na Vánoce budou obchody otevřené, a všichni to pochopili tak, aby si co nejrychleji nakoupili. 🙁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Pozor: Tento text škodí Vašemu zdraví!

Varování ohledně zdravotních rizik plynoucích z kouření se na krabičkách cigaret objevují od sedmdesátých let minulého století. Je jen otázkou času, než se s podobnými varováními budeme setkávat i u dalších výrobků.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru