
I přes právě probíhající druhou vlnu pandemie koronaviru proběhla minulý pátek očekávaná numismatická aukce, kterou pořádala největší aukční síň u nás a na Slovensku, Macho & Chlapovič.
Šlo již o druhou aukci pořádanou v tomto roce, ta první proběhla na konci dubna. Z důvodu vládních opatření obě zmíněné aukce proběhly on-line prostřednictvím telefonu a internetu. Největším lákadlem se stala téměř čtyři sta let stará mince – desetidukát panovníka Ferdinanda III. Jde o pozdně renesanční ražbu kladivem z ručně rytého razidla.
„Tento konkrétní kus jsme poprvé zachytili v aukci v Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, dokud nepřistál zpátky na Slovensku,“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu.
Vyvolávací cena tohoto nejvzácnějšího kusu aukce činila rovných 200 tisíc eur. Po napínavém souboji se zájemci z dalších zemí získal minci nejmenovaný slovenský investor. Za zmíněný desetidukát zaplatil 1 140 000 eur, což je v přepočtu 30 milionů korun.
Byl tak pokořen měsíc starý rekord za prodaný svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se začátkem letošního října vydražil v přepočtu za 27 milionů korun v aukci pořádané aukční síní Antium Aurum.
Podle Macha jsou násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. velmi vzácné. Důkazem je, jak říká, že pěti a desetidukáty tohoto panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala.
„Mince tak mohly ležet v lokálních šlechtických sbírkách až staletí před rozpadem Rakousko-uherské monarchie v roce 1918 a následně odešly spolu s jejich majiteli,“ vysvětluje spoluzakladatel aukčního domu.