Kubík palivového dříví stojí poprvé v historii přes tisíc korun

Názor
Cena palivového dříví z jehličnanů je nyní nejvyšší za posledních minimálně jedenáct let, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Poprvé v historii vyjde kubík na více než 1 000 korun. V letošním druhém pololetí činila cena palivového dřeva průměrně 879 korun za metr krychlový.
Důvodem rekordního růstu cen palivového dříví je plynová krize a odeznění kůrovcové kalamity. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud bychom ale brali v potaz pouze druhé čtvrtletí, tedy měsíce duben až červen, činila jeho cena průměrně dokonce 1 001 korun za metr krychlový. V letošním druhém čtvrtletí byla tedy cena na dvojnásobku celoroční loňské úrovně (499 Kč za metr krychlový, pozn. aut.), meziročně – oproti loňskému druhému čtvrtletí – dokonce o 112 procent výše.

Důvodem rekordního růstu cen palivového dříví je plynová krize a odeznění kůrovcové kalamity. Plynová krize zdražuje plyn a elektřinu a zprostředkovaně vede k růstu cen také tuhých paliv, jako je uhlí nebo dřevo, protože lidé těmito tuhými palivy nahrazují plyn a elektřinu, jejichž zdražení je ještě dramatičtější.

PSALI JSME:
České rodiny se brání energetické drahotě sluncem a dřevem

Odeznění kůrovcové kalamity, jež vrcholila roku 2018, navíc způsobuje, že kalamitní napadené dřevo je již vytěžené. To omezuje nabídku palivového dřeva na trhu a rovněž tedy tlačí cenu nahoru. Růst cen palivového dříví bude pokračovat i ve zbytku letošního roku a v roce příštím.

Plynová krize EU se totiž v příštím roce dále zhorší, protože ruský plyn bude do EU proudit ještě omezeněji než letos, pokud vůbec. Příští topná sezóna bude tedy podle všeho ještě náročnější, než ta nyní začínající, což umocní sháňku po palivovém dřevu a bude tak dále šponovat jeho cenu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel

Zavřít reklamu ×
  1. Jste uplne mimo…kubik bukoveho,respektive tvrdeho dreva se na odvoznim miste prodava za 2900 kc bez dph(15%)…
    Takze nevim kde chodite na tohle info

  2. Se dalo čekat…ono to hromadu lidí přejde.. odhodlání půjdou na těžbu svépomocí…a lenoši koupí nějaký brikety…

  3. Jiz nyni do Evropy rusky plyn temer neprpudi, takze jeho dalsi vyrazeni uz cenu nijak neovlivni. V nasledujicim pulroce zprovozni nemci dalsi LNG terminaly, takze pribude dalsi zdroje. K tomu se projevi uspory, takze tolik plynu nebude treba. Na burze cena trvale klesa od doby, kdy se z nej rusove sami vyradili. Takze pristi rok to bide 100% lepsi nez letos, ale proc nevyvolavat negativni emoce, ze autore?

    • a ty lng terminaly nejak zasadne nahradi rusky vypadek? Pokud nekrachne dostatek firem a lide nezacnou topit na 18, tak plynu dost nebude

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny plynu v EU mohou na jaře dramaticky klesnout

Dle řady letošních jarních a letních prognóz měla Evropa v těchto dnech a týdnech mířit do nejhoršího stadia probíhající energetické krize. Nic takového se naštěstí nekoná. Tedy alespoň zatím. Burzovní cena plynu v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB