Kubík palivového dříví vyjde rekordně draho, skoro na 1 100 korun

Názor
Cena palivového dříví z jehličnanů je nyní nejvyšší za posledních minimálně jedenáct let, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Během první tří čtvrtletí letošního roku činila cena palivového dřeva z jehličnanů průměrně 953 korun za metr krychlový (viz graf níže, pozn. aut.).
Důvodem rekordního růstu cen palivového dříví je plynová krize a odeznění kůrovcové kalamity. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud bychom ale brali v potaz pouze třetí čtvrtletí, tedy měsíce červenec až září, činila jeho cena průměrně dokonce 1 099 korun za metr krychlový. V letošním třetím čtvrtletí byla tedy cena na více než dvojnásobku celoroční loňské úrovně (499 Kč za metr krychlový), meziročně – oproti loňskému třetímu čtvrtletí – dokonce o 113 procent výše.

Zdroj: ČSÚ, Trinity Bank

Důvodem rekordního růstu cen palivového dříví je plynová krize a odeznění kůrovcové kalamity. Plynová krize zdražuje plyn a elektřinu a zprostředkovaně vede k růstu cen také tuhých paliv, jako je uhlí nebo právě dřevo, protože lidé těmito tuhými palivy nahrazují plyn a elektřinu, jejichž zdražení je ještě dramatičtější.

PSALI JSME:
Kubík palivového dříví stojí poprvé v historii přes tisíc korun

Odeznění kůrovcové kalamity, jež vrcholila roku 2018, navíc způsobuje, že kalamitní napadené dřevo je již vytěžené. To omezuje nabídku palivového dřeva na trhu a rovněž tedy tlačí cenu nahoru. Růst cen palivového dříví bude pokračovat i ve zbytku letošního roku a v roce příštím, byt tempo růstu zmírní – dřevo už je tak drahé, že pro řadu zájemců přestává být cenově přijatelné.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České rodiny se brání energetické drahotě sluncem a dřevem

Zavřít reklamu ×
 1. I za cenu 1.100,- Kč za kubík se pořád jedná o nejlevnější topení. Výhřevnost 1 kg suchého smrkového dřeva je ekv. cca 3 kW. Sice je to spojeno s nějakou fyzickou prací, která rozhodně není na závadu, ale při současných zastropovaných cenách elektřiny a plynu je topení dřevem zhruba šestinásobně levnějsí…

 2. To snad nemyslíš vážně Ty“ ekonome“
  Srovnej si cenu s rokem 2013 a zjistíš že cena dnes je v pořádku.Srovnávej si se srovnatelným 113 % ?

  • Cena je normální, asi jak před kůrovcem.
   Pokud máš les, tak jen za vytěžení dáš 500 Kč/m3 a 500 Kč máš příjem. Pak si vysazej novej a čekej 80 let na sklizeň.

 3. Za zimu protopim 10m3 .
  Oproti tepelku,peletam a plynu?Dům zateplen kombinujeme krb.kamna kotel .Přes týden topim 4 hod. od 17 do 21hod když přijdu z práce doma je 19st.

 4. Kubík palivového sm / bo prodávám za 1650-1750 Kč ,štípané by mělo být za prms kolem. 1800-2000 … Buk v kulatine 2000-3000.. prms 2000-3000

 5. Pane ekonome. Jestli jsou všichni ekonomové bank stejní ekonomičtí analfabeti ,,Bůh s námi,,. Cena dřeva je úplně někde jinde. Prosím o kontakt na dodavatele dřeva s touto cenou. Koupím od něj vše.
  Palivové dřevo se prodává jako sypaný nebo skládaný kubík. Obě ceny jsou výrazně vyšší než udáváte. Výkup kvalitnější kulatiny se prodává od 2500 Kč. Proto se dřevo začalo ve velkém krást.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.