Květnový průzkum hlásí zhoršení důvěry v české ekonomice

Analýza
Důvěra v české ekonomice se v květnu zhoršila, přičemž zhoršení důvěry bylo patrné jak na straně podnikatelů, tak mezi spotřebiteli. V případě podnikatelů se důvěry zhoršila především v průmyslu, což bohužel odpovídá nepříznivým signálům, jež z průmyslu přicházejí také z eurozóny.
Důvěra v české ekonomice se v květnu zhoršila, přičemž zhoršení důvěry bylo patrné jak na straně podnikatelů, tak mezi spotřebiteli. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě spotřebitelů důvěra klesla ze svého lokálního maxima, jež bylo vykázáno letos v dubnu, zdrojem obav jsou nejistoty ohledně vývoje celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace spotřebitelů. Velmi příznivou zprávou, jež z květnového průzkumu plyne, je pokles inflačních očekávání mezi podnikateli, zejména v průmyslu a v maloobchodu.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v květnu klesla z desetiměsíčního maxima, jež dosáhla letos v dubnu. Pokles důvěry v české ekonomice byl v květnu tažen jak zhoršením nálady na straně spotřebitelů, tak slabší důvěrou na straně podnikatelů, konkrétně v průmyslu a maloobchodu.

Na straně podnikatelů se důvěra zhoršila především v průmyslu: V květnu tak bylo utnuto zlepšování důvěry pozorované v předchozích dvou měsících a důvěra v průmyslu se propadla na své tříměsíční minimum. Tuzemský průmysl hůře hodnotí současnou poptávku a klesla očekávání ohledně výrobní činnosti v dalších měsících.

PSALI JSME:
Český průmysl ještě zdaleka nemá vyhráno

Květnový průzkum zároveň hlásí výrazný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců: Příslušný indikátor je nejnižší od prosince 2020, což je dobrá zpráva. V maloobchodu se zhoršil výhled ekonomické situace pro tři nejbližší měsíce.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále klesl a nyní je na nejnižší úrovni od května 2021. V případě maloobchodu lze nicméně předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat s tím, jak by na náladu mezi spotřebiteli měla pozitivně působit snižující se inflace.

V případě stavebnictví se důvěra v květnu stabilizovala; hodnocení poptávky, výhledu stavební činnosti a celkové ekonomické situace ale dávalo smíšené signály. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce se ve stavebnictví v květnu stabilizoval na nejnižší úrovni od loňského září.

PSALI JSME:
Květnové zhoršení sentimentu

V případě sektoru stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity. Sektor služeb hlásí zejména lepší hodnocení poptávky za uplynulé tři měsíce.

Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v květnu alespoň mírně klesl po sérii růstu v předchozích třech měsících, i tak je ale na druhé nejvyšší úrovni od loňského října. Na straně spotřebitelů se důvěra v květnu poměrně viditelně zhoršila poté, co letos v dubnu dosáhla svoji nejvyšší úroveň od loňského února.

Z průzkumu je patrný růst nejistot ohledně vývoje celkové hospodářské situace a také vlastní finanční situace spotřebitelů pro příštích dvanáct měsíců. Část nejistoty může být spojena s probíhající debatou o konsolidaci veřejných financí a s otázkami, co vše to nakonec může znamenat pro domácnosti a tedy i pro spotřebitele.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku opět klesá

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících velmi nepatrně vzrostl, s přehledem je ale druhý nejnižší od prosince 2011. Náladu mezi spotřebiteli může v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.

Markantní je pokles důvěry v tuzemském průmyslu, jenž bohužel dobře odpovídá signálům ohledně poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a slabší nálada tak může v tuzemském průmyslu ještě nějakou dobu trvat.

Příznivou zprávou jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen při poklesu očekávání v průmyslu a maloobchodu a v zásadě stabilizaci ve zbytku ekonomiky. Do dalších měsíců očekávám zlepšení nálady mezi spotřebiteli: Pomoci by měla klesající inflace a také vyjasnění možných nejistot, jež mohou domácnosti aktuálně pociťovat v souvislosti s plány na konsolidaci veřejných financí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Českému průmyslu se nedaří tak dobře, jak by se na první pohled mohlo zdát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.