Český průmysl ještě zdaleka nemá vyhráno

Názor
Důvěra v českou ekonomiku v květnu ochladla, a to jak u podnikatelů, tak i u spotřebitelů. Index důvěry totiž klesl z dubnových 97,2 na květnovou hodnotu 94,1. Souhrnný indikátor důvěry podnikatelů v ekonomiku se snížil o 2,8 bodu na hodnotu 95,2, velmi varující přitom je, že nejhlubší ochlazení důvěry se v květnu projevilo v průmyslu (-8,2 bodu).
Tahoun růstu průmyslové výroby – automobilový průmysl – těžil v prvních měsících letošního roku z odložené poptávky z doby čipové krize. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kritickým signálem pro tento pokles optimismu v průmyslu byly poslední údaje o průmyslové produkci, která rostla jen díky výrobě aut. Ve většině ostatních průmyslových odvětví poklesla, a dokonce se v březnu poprvé od podzimu roku 2021 v meziročním srovnání snížila hodnota nových zakázek, což nepochybně bylo pro chmurnější pohled českých firem na svou budoucnost určující.

Kromě toho nesmíme zapomínat, že tahoun růstu průmyslové výroby – automobilový průmysl – těžil v prvních měsících letošního roku z odložené poptávky z doby čipové krize. Až se tato odložená poptávka vyčerpá, bude automobilový průmysl při stagnaci ostatních odvětví a stále velmi opatrně utrácejících domácnostech obtížně hledat další růstový impuls.

PSALI JSME:
Květnové zhoršení sentimentu

Podle vývoje indexu důvěry si tento problém zjevně uvědomují i manažeři firem. I když se českému průmyslu podařilo do jisté míry přizpůsobit výkyvům na trhu s energiemi, výpadkům dodávek a krizi způsobené válkou na Ukrajině, nemá ještě zdaleka vyhráno, čemuž napovídá i vývoj indexu důvěry.

Indikátor důvěry spotřebitelů pak klesl o 4,4 bodu na hodnotu 88,5. To lze do jisté míry chápat jako korekci překvapivého růstu z minulého měsíce. Nicméně v tom může hrát roli i obava domácností z celkového vývoje ekonomiky. V době sběru dat pro index totiž probíhala diskuse ohledně vládního ozdravného balíčku a nejistota ohledně dopadů na peněženky spotřebitelů se mohla promítnout do poklesu indexu.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku opět klesá

Zavřít reklamu ×
  1. Nemá vyhráno ale spíš dohráno. Naše ekonomika je založena na automobilovém průmyslu a ten bude postupně končit. Konkurovat elektrickým autům s Číny prostě nelze!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB