Kvůli brexitu se propadl dovoz z Británie o více než 37 procent

Analýza
Zahraniční obchod České republiky vykázal v lednu přebytek 24,6 miliardy korun, což byl nižší přebytek, než se čekalo.Exporty z české ekonomiky vykázaly v lednu meziroční pokles o 0,6 procenta, což byl první meziroční pokles od loňského srpna, letošní leden měl ale poměrně výraznou nevýhodu ve smyslu nižšího počtu pracovních dní.
Ve stávající vlně pandemie se sice průmyslu a exportu vyhnuly přímé restrikce, i tak jsou ale patrné nepřímé dopady, jež vedou ke komplikacím v dopravě a v opožďování dodávek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dovozy ale meziročně klesly o 3,2 procenta a celkový přebytek zahraničního obchodu tak v lednu meziročně vzrostl o 7,3 miliardy korun, tento meziroční nárůst byl však nejnižší od loňského srpna. Zahraniční obchod České republiky vykázal v lednu přebytek 24,6 miliardy korun, zatímco trh očekával přebytek na úrovni 32,3 miliardy.

Navzdory nižšímu než očekávanému přebytku se ale obchodní saldo meziročně zlepšilo o 7,3 miliardy korun, nicméně meziroční zlepšení bylo nejnižší od loňského srpna. Vývozy v lednu meziročně klesly o 0,6 procenta, dovozy se snížily o 3,2 procenta, zde je ale třeba mít na paměti, že letošní leden měl o dva pracovní dny méně, než stejný měsíc loňského roku.

Na dopravu a na dodavatelské vztahy obecně dopadají komplikace spojené s pandemií koronaviru, letošní leden byl navíc ve znamení spuštění postbrexitových vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, což se projevilo v propadu vzájemného obchodu mezi Spojeným královstvím a Českou republikou.

Nejvýraznějším tahounem meziročního zlepšení celkového obchodního salda České republiky byl letos v lednu obchod s minerálními palivy a s potravinami a živými zvířaty. V případě strojů a zařízení, jež byly klíčovým tahounem zlepšení obchodního salda v předchozích měsících, vykázal leden meziroční pokles přebytku o 2,3 miliardy korun, příčinou byl mírný pokles exportů strojů a zařízení.

PSALI JSME:
Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce

Při pohledu na mapu obchodu je vidět, že se v lednu na rozdíl od předchozích měsíců jen mírně meziročně zlepšilo saldo obchodu s Německem či s Itálií, ke zhoršení salda pak došlo u obchodu se Slovenskem a Francií. Zvláštní kapitolou je Spojené království, kde zjevně v návaznosti na brexit klesly vývozy z české ekonomiky meziročně téměř o 18 procent a dovozy do České republiky se propadly dokonce o více než 37,5 procenta.

Leden ale v rámci zahraničního vykazuje výkyvy oproti předchozím měsícům poměrně často a na základě výsledků za tento jediný měsíc nelze činit nějaké hlubší a konkrétní závěry o vývoji vývozů, dovozů a celkového salda za celý začínající rok. Jestliže v roce 2020 činil celoroční přebytek zhruba 184,5 miliardy korun, tak letos se může celkové saldo zřejmě dále o něco zlepšit.

Z pohledu malé otevřené ekonomiky typu České republiky ale bude důležité hlavně to, zda se bude zvyšovat obchodní obrat, tedy zda porostou vývozy i dovozy, což by bylo známkou oživení aktivity v tuzemské ekonomice jako celku. Pomyslnou „alfou a omegou“ pro celkový výsledek obchodního salda v letošním roce bude tradičně vývoj obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Důležité také bude, kdy a jak rychle se podaří uvolňovat omezení související s pandemií, což bude mít pozitivní vliv na dodavatelské vztahy a celkový obrat v mezinárodním obchodu. Z pohledu exportně a průmyslově silně orientované české ekonomiky je důležité, že se ve stávající vlně pandemie přímé restrikce vyhnuly průmyslu a exportům, i tak jsou ale patrné dopady nepřímé, jež vedou ke komplikacím v dopravě a v opožďování dodávek.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod i v závěru roku potěšil

Zavřít reklamu ×
  1. Co chcete vozit z Anglie,když jejich auta mají volant vpravo? Jedině motorky……Z Anglie není co prakticky nakupovat. Kdysi dávno se odtud vozilo použité a obnošené šatstvo do pochybných prodejen….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru