Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce

Analýza
Trh se převážně shoduje na tom, že nás v roce 2021 čeká reflační odraz ode dna a oslabený americký dolar. My s tímto pohledem vcelku souhlasíme, ale pořád se toho může spousta pokazit. Bezprostředním nebezpečím je hlavně spekulativní zápal, který může vést dříve či později ke korekci – a asi spíš dříve. Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním.
Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním. I nadále zůstává podhodnocená.

Na sklonku roku se americký dolar přiblížil k minimu svého cyklu. Důvodem je očekávání, že rok 2021 přinese reflační zotavení.

Fed (americká centrální banka, pozn. red.) má v úmyslu držet nohu na plynu bez ohledu na inflaci, dokud se nezaměstnanost nevrátí zpět na úroveň před pandemií a nahromaděné úspory nebude možné rozházet za zábavu a cestování, což lze očekávat až v průběhu druhé poloviny roku, kdy bude populace rozumně proočkovaná.

To zní všechno skvěle a doufejme, že to tak i dopadne, ale trh je ve svých očekáváních velice smělý – a dalo by říct až troufalý.

Nebezpečný risk dolaru

Před schůzkou FOMC (výbor Fedu stanovující monetární politiku, pozn. red.) byla nastíněna překážka dolarových medvědů – obava ohledně debat o stimulech v americkém Kongresu a samotná schůzka FOMC. Ta samozřejmě nakonec žádnou překážkou nebyla a zpráva, že Trump konečně přestal zdržovat výplatu větších stimulů, navíc vyřešila dolarovým medvědům další problém.

PSALI JSME:
Fed mění dlouhodobé cíle a strategie monetární politiky

Poslední velké riziko, na něž jsem upozorňoval, však zatím zůstává nevyřešeno. Jde o to, zda mají výnosy z dlouhodobých amerických dluhopisů nakročeno k průlomu, který by zaprvé fundamentálně podpořil americký dolar, ale hlavně by mohl spustit konsolidaci globálního postoje k riziku.

To je z krátkodobého hlediska bezprostřední riziko pro trhy i pro dolarové medvědy, protože jsme dosáhli značné úrovně spekulativních excesů a účastníci, kteří tak troufale extrapolovali očekávání, jsou teď nadměrně zadlužení a nacházejí se v jednostranných pozicích. Konsolidace by s sebou mohla přinést i menší krach.

Pokud k tomu skutečně dojde, mohou z toho Fed a ostatní centrální banky vinit jen samy sebe. Naučily totiž trh, že realizační cena jejich put opcí neustále stoupá. Tím dál povzbuzují arogantní riskování, a tak je dnes trh velice křehký a náchylný ke krachu, což samozřejmě vede k další politické reakci. Tento nezdravý destruktivní cyklus je třeba ukončit dřív, než si v oblasti monetární politiky vyžádá větší reakci, než si vůbec můžeme dovolit.

PSALI JSME:
Kde leží bod zlomu růstu globálního dluhu?

Brexitová dohoda není žádná sláva a libroví býci neřičí nadšením

Těsně před Vánoci byla konečně uzavřena dlouho očekávaná brexitová dohoda, která řeší nejpalčivější problémy obchodu s fyzickým zbožím. Jak ale upozorňuje celá řada kvalitních analýz, zbývá celá řada otevřených otázek a problematičtější aspekty pobrexitového uspořádání se mohou začít projevovat až v nadcházejících měsících a letech.

To se týká zejména dopadů na britský sektor finančních služeb, které byly dlouho klenotem britské ekonomiky a pomáhaly přilákat značné kapitálové toky, jež vyvažovaly obrovské deficity zahraniční obchodní bilance Spojeného království v oblasti zboží. V příštích letech bude hlavním určujícím faktorem kurzu libry právě stav tohoto odvětví a kapitálových toků do Británie obecně.

V současnosti jsou jak britská měna, tak britská aktiva značně podhodnocená. To přestane být pravdou až tehdy, jestliže spolu s reflačním zotavením přijdou do Spojeného království i nemilosrdné záporné reálné sazby, které by podryly fundamentální hodnotu této měny vzhledem k ostatním. Stačí se podívat třeba na pár GBP/NZD (britská libra a novozélandský dolar, pozn. red). Vypadá poněkud zvláštně, že se dlouhodobě drží pod úrovní 2,00.

Graf: EUR/GBP týdenní. Zdroj: Saxo Bank

graf Saxo Bank 2020

Současná situace svádí k tomu, abychom místo grafu EUR/GBP použili graf GBP/USD, protože ten právě znovu prorazil velmi významnou úroveň 1,3500. Za podobný vývoj ale v poslední době může téměř vždy slabost amerického dolaru, a tak je mnohem důležitější změřit dopady brexitové dohody na libru prostřednictvím páru EUR/GBP.

Tam je pohyb cen překvapivě nevýrazný, zejména vzhledem ke kolapsu krátkodobé implikované volatility na trhu s opcemi poté, co zmizela krátkodobá nejistota. Absence jakékoli reakce je pro librové býky jasným výstražným znamením a připomínkou toho, že libru teď provázejí i dlouhodobější nejistoty.

Velký význam bude mít zejména osud sektoru finančních služeb, protože jeho pobrexitové vyhlídky a konečný stav jsou skryty v mlžném oparu. Libra ale zůstává v rámci tohoto páru i nadále podhodnocená a my bychom sázeli na to, že v roce 2021 zamíří spíš k hladině 0,8500, než k hladině 0,9500, i když to teď možná tak ještě nevypadá.

Autor je vedoucí oddělení forexu Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby ČNB v červnu zřejmě znovu vzrostou

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) uvedl, že podle jeho názoru půjdou v červnu úrokové sazby opět vzhůru. Zároveň však dodal, že současná bankovní rada …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB