Kvůli střídání času v Česku každoročně umírají desítky lidí

Názor
O tomto víkendu se opět odehraje změna času, jež už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před dvěma lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce letošním. Jenže kvůli pandemii koronaviru se rušení střídání času odkládá.
Změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V noci ze soboty na neděli přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dozadu, takže víkend bude o 60 minut delší. Umělé prodlužování víkendu (a jeho umělé zkracování na jaře, pozn. aut.) zatím nekončí. Ale mělo by. Domněnka, že střídání času šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: Průměrné úspory energie jsou prakticky nulové.

Přechodem na letní čas se před pandemií v Česku ušetřilo elektřiny zhruba za 50 milionů korun ročně. To je ovšem údaj, jenž platí za celý rok a za celou republiku. Z hlediska jednotlivce je to velká suma, z hlediska státu „plivnutí do moře“.

Ta suma je totiž významná zhruba tak, jako je významný padesátihaléř pro člověka s měsíčním příjmem 60 tisíc korun.

Změní se nějak jeho život, když bude mít v daném měsíci o padesátihaléř více nebo méně, pokud jeho příjem bude oněch 60 tisíc? Nezmění. Ani si toho nevšimne.

Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu elektřiny jasně zvyšuje.

Nehledě na to, že jarní změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám. Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí, než třeba klíšťová encefalitida.

PSALI JSME:
Přichází letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší

Opravdu úspora „50 haléřů při příjmu 60 tisíc korun“ stojí za to? Kvůli takové úspoře by přece nevraždil snad ani ten nejotrlejší a nejnechutnější vrah, co kdy světem kráčel. Střídání času takovým „vrahem“ je. Pomyslně. Má na svědomí nikoli jednu „vraždu“, ale desítky.

Je tedy opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní. Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo.

Náš „zimní“ (tedy pravý středoevropský) čas je nastaven ideálně pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. Půlnoc našeho pravého času je střed období tmy, a člověk se spánkem centrovaným na půlnoc tedy nejlépe využije denní světlo. Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin?

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Zavřít reklamu ×
 1. Posledních 40 let mám takové „fofry“, že netuším jestli je úterý nebo srpen a někdo tady řeší 3600 sekund. 🙂

  • A co nám tím chtěl pán říci? Když máš fofry tak fofruj a nezdržuj se. Já jsem pro normální původní přirozený čas. Když chce někdo spát déle nebo méně, nikdo mu v tom nebrání.

   • Souhlasím, slunce si putuje po obloze stále stejně, bez ohledu na to, co máme na hodinkách a celá příroda se řídí podle sluníčka.

 2. Souhlasím, vždyť slunce si putuje po obloze stále stejně a celá příroda se řídí podle sluníčka bez ohledu na to, kolik ukazují naše hodiny.

 3. Rozhodně se přimlouvám za původní středoevropský čas,
  který je pro náš organismus přirozený vzhledem k vývoji lidstva v našich zeměpisných šířkách. Je pro nás tudíž i zdravější.

 4. Hloupostmi se politici zabývají a zrušit tento nesmysl mají problém..Že z toho trojčí lidský organismus jim nevadí.Hitler tuhle hloupost začal a naši hlupáci jí nejsou schopni zrušit.Výhody žádné a politici napříč EU to nechají dalších 5 let lidi trojčit a dle komunistického .. poručíme větru,dešti,jdou proti přírodě.

 5. Pan ekonom má v hlavě totální hokej, žádný pravý středoevropský čas neexistuje, ale existuje pravý sluneční čas, jenže se asi tak 170 let nepoužívá. To, co se používá, je střední sluneční čas a sice vzhledem k osovému poleníku 15°. Vychází z tzv. 1. středního Slunce a 2. středního Slunce a je po celý rok rovnoměrně plynoucí. Jeho „pravý“ čas má ovšem každý den jinak dlouhý, což mu nedochází. Tak vyšší matematika a geodetická astronomie není pro každého, zejména ne ekonoma. Jinak idiotský požadavek, aby se dle 15° řídily národy na jiném osovém poledníku způsobuje, že v Salou mají po celý rok jednohodinový letní čas a v létě dvouhodinový letní čas, v Santiagu de Compostela pak po celý rok dvouhodinový letní čas a v létě tříhodinový letní čas a to má jako nevadit, že tu „půlnoc“ mají až ve 3 hodiny.
  Ve své namyšlenosti si ovšem tento ekonom a současně idiot myslí, že když má jako jedna hodina vadit asi 10 milionům osob v českých zemích, tak že současně má nevadit jiným 50 milionům osob ve Španělsku a Portugalsku dvě i tři hodiny.

 6. To psal nějakej patlal, co potřebuje mít pořád odpoledne brzo tmu. Nám co to vyhovuje, těžko bude vysvětlovat jak je dobře mít odpoledne tmu jak v pytli. Ano, vyhovuje to většině lidí, proto to není zrušený.

 7. Letní čas by mohl začínat o týden později – první dubnovou neděli, aby se na něj lépe přecházelo.

 8. To myslí vážně ??!?
  Když chce zachránit lidské životy,tak ať pán ekonom Kovanda prosadí zrušení práce na nočních směnách!
  Tam je problém! Lidé si takto ničí zdraví po celá léta daleko brutálnějším způsobem než tím,že si dvakrát do roka posunou čas o 1.hodinu.
  Pan Kovanda na noční směny asi nikdy nechodil.
  Ale jsem si zcela jist,že se již mnohokrát přesouval letecky mezi časovými pásmy.
  Na jeho místě bych s tím přestal. Bo podle toho co píše ho chudáka brzy štejchne!
  S pozdravem Jiří

  Nebo také cestování letadlem mezi časovými pásmy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ropa zdražila na maximum od roku 2014

Cena ropy Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, dnes ráno vystoupala nejvýše od roku 2014, když se barel prodával i za více než 88 dolarů. Bezprostředním důvodem je dronový útok jemenských povstalců …

Čínská ekonomika vloni vzrostla o 8,1 %

Výkon čínské ekonomiky ke konci loňského roku pozitivně překvapil, její další vývoj je však nadále spojen s riziky spíše pozvolnějšího růstu. Tamní hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl mezičtvrtletně o 1,6 procenta, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB