Přichází letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší

Názor
O nadcházejícím víkendu se odehraje jedna z posledních změn času. V noci se soboty a neděli přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim) však skončí v roce 2021. Evropští poslanci včera podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce 2021.
Nastal nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Foto: Pixabay

Už aby to bylo. Domněnka, že střídání času šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: průměrné úspory energie jsou prakticky nulové. Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu jasně zvyšuje.

Nehledě na to, že jarní změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám. Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida.

Je tedy opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní. Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Náš „zimní“ (tedy pravý středoevropský) čas je nastaven ideálně pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. Půlnoc našeho pravého času je střed období tmy, a člověk se spánkem centrovaným na půlnoc tedy nejlépe využije denní světlo. Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin?

Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj dokonce ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly. Samozřejmě by to znamenalo, že v zimě bude dopoledne tma, ale v průměru za celý rok by bylo využití denního světla nejlepší. Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Zavřít reklamu ×
 1. A může mi prosím někdo FUNDOVANĚ vysvětlit, proč se taková věc nemůže udělat HNED? Tzn. když už se o tom hodně mluvilo na podzim, mohlo to být hned teď. Co se bude „připravovat“ 2 roky? Znamená to nějaký zádrhel pro ekonomiku nebo jakýkoli jiný obor lidské činnosti? Doufám, že bude zimní čas, tedy normální. I když chodím spát hodně pozdě, nepotřebuju k tomu denní světlo, zvláště ne v létě do 23 hodin. Děkuju za odpověď.

 2. A může mi pan ekonom spočítat kolik lidí ročně zabije práce v třísměnném a nepřetržitém provozu. Je čím dál vic fabrik, kde se pracuje v noci, patrně je to ekonomicky výhodné. To, že lidé z toho mají zdravotní problémy, nikoho nezajímá. Pracovat v kanceláři a chodit na osmou do práce všichni nemůžou. Tohle by měli řešit europoslanci.

  • Přesně, to neřeší nikdo a to lidi zabíjí, zkracuje život. V první řadě jde přece jen o peníze.

 3. Já se na letní čas těším, je pro mne přirozenější než zimní. Představa, že bude zimní na stálo mě přivádí k zoufalství. Za mne – buď ať je letní jako stálý, nebo ať se střídá. Hlavně ne zimní celoročně.

 4. Jestli jednou za půl roku posunutí času o jednu hodinu zabije desítky lidí, alespoň dle autora článku a pochybuji, že se opírá o vědecký výzkum, proč potom tolik lidí jezdí dobrovolně na dovolené do jiných časových pásem a někteří dokonce i víckrát do roku??? Neměly by cestovní kanceláře na toto povinně upozorňovat na svých letácích velkými písmeny s obrázky infarktů a dopravních nehod?
  Navíc tato argumentace, o nepohodlí a depresích některých jedinců, je jedním velkým výsměchem těm lidem, kteří musí pracovat na směny. Kdy střídání nočních a denních směn v průběhu jedno týdne (ne půl roku), musí člověk absolvovat víckrát. Tedy, že si během jednoho každého týdne v roce musí čas víckrát posouvat o 12h (ne 1h). To by, dle autora článku, muselo vést k tisícům úmrtí mezi těmito pracovníky. Kdo se zastane jich? Kde jsou výzkumy na tuto problematiku?
  Zimní čas má největší výhodu oproti letnímu času v tom, že v zimě je ráno dříve světlo, než by tomu bulo u letního času v zimě. Což nejvíc ocení děti a jejich rodiče. Lépe se jim vstává. Ale hlavně!!!! cestou do školy je už světlo!!!!. V dnešní uspěchané době a automobilismu je rozespalé dítě za tmy na cestách a ulicích ve velkém nebezpečí. To se podle mne nedá s migrénou starších lidí vůbec srovnat.
  Letní čas má největší výhodu oproti zimnímu v tom, že je v létě delší dobu světlo, než by tomu bylo u zimního času v létě. Což nejvíc ocení lidi, kteří se chtějí po svém zaměstnání ještě něčemu věnovat a ne jen zapadnout k televizi nebo do hospůdky. A taky pro děti, které mají odpoledne a pozdní odpoledne po škole kroužky spojené s aktivitou venku a nebo spojené s dojížděním. Nevím, jestli si to všichni uvědomují, ale na koci prázdni by bylo (při zimním času) už v 19h večer tma. Na konci září by byla tma už před 18h. Takže pokud chceme děti držet dále od počítačů a tabletů a mobilů, posadíme je odpoledne k TV?
  Navíc EU myslím nechala na jednotlivých státech, ať si zvolí, zda chtějí mít jen letní a nebo jen zimní čas. To v tom bude pěkný zmatek!!!!! Až se pojede třeba do Řecka a v každém státě po cestě budou mít jiný čas. Proč vlastně jezdit tak daleko! Stačí, když naše sousední státy si to nějak namíchají. A nedej bože, když si to lidé po pár letech rozmyslí a v některých státech to prohodí.
  Takže si myslím, že nejlepší je dosavadní systém střídání letního a zimního času, který je zaběhnutý, a jakžtakž se dá odhadnout, kolik hodin je zrovna teď v kterém státu EU.
  Tato změna se dotkne všech lidí v Evropě a budou se o tom vést sáhodlouhé diskuse ve všech státech na všech úrovních společnosti. Začneme se dělit na příznivce letního času, příznivce zimního času a na ty, kterým je to jedno. A ani po přijetí jedno nebo druhého času to neutichne. Máme před sebou tak 10let plných polemik ve stylu, jestli bylo dřív kuře nebo vejce.
  Nejsmutnější na tom je, že tento uměle vytvořený problém nás odvádí od opravdových problému, kterými bychom se měli zabývat! Rozděluje tuto společnost, plýtvá hmotnými prostředky, našim intelektem a časem. Ten, kdo toto vymyslel, jak zasáhnout všechny a rozdělit je do tří skupin, byl opravdový génius. Podívejte se na film Vrtěti psem,

  • Děkuji za Váš příspěvek, lépe bych to nenapsala. Lidé, kteří celý život pracují na 3 smeny a na 12 hodinové směny, tyto problémy neřeší. Naopak jsem ráda, že při letním čase si ještě užiju odpolední slunce a světlo.

 5. Tohle největší blbost co EU zatím vymyslela. Vyjít vstříc linym a nepracujicim lidem, střídání času je nejlepší varianta. Zrušit to na základě menšiny nějakých linych řvounů, je nesmysl. Ať udělají referendum a pak bude Hasne, že si to většina nepřeje, ta většina co maká a nemá čas na hulakani že jim je blbe když musí vstávat.

   • Referendum nebylo, byla jen jakási neoficiálně NEvyhlášená anketa na internetu, která probíhala v tichosti možná něco přes půl roku. Nevím to přesně, protože já na ni narazil až pár dní před jejím koncem. Načež jsem nelenil a šel mezi lidi. Ze zvědavosti. Prostě se jen ptal lidí kolem sebe. Nikdo o ní nevěděl. Ne každý sedí denně u počítače a nudí se v práci a má čas brouzdat po internetu. V té anketě se myslím vyslovilo pro zrušení střídání kolem 80% lidí a ke zděšení všech nezúčastněných, kteří to brali jen jakýsi průzkum, se toho EU chytla. „Ale Máňa říkala, že to není směroplatný“ Tak bohužel je. Nikdo se ani nepozastavil nad tím, jaká skupina obyvatelstva se takovéto ankety účastnila. Že se nejedná o průměrný vzorek obyvatelstva.
    Ale jak jsem řekl a napsal již dříve, jde jen o umělé vytváření problému k odvádění pozornosti od jiných důležitých věcí. Osobně si myslím, že většina lidí by byla pro zachování stávajícího stavu. Pokud ale dojde na nutnost si zvolit, bude tady jedna třetina lidí pro jen zimní čas, druhá třetina pro jen letní a třetí třetině to bude jedno. Ring volný, gong v EU parlamentu právě odstartoval nikdy nekončící boj nočních s denními o hlasy lidí, kterým je to jedno……..Rozděl a panuj…..

 6. Skvěle napsáno. Lidé řeší posunutí o hodinu. Má snad každý ve stejnou dobu oběd, snídani, nebo chodí všichni spávat v naprosto stejnou hodinu? Nikdy nemá nikdo změnu o hodinu v pravidelném denním režimu? O čem jiném je celá tato anabáze?! Je to asi celkem nesmysl. Naopak, v každém z časů zimní iletní bylo něco, co mělo smysl. V zimě dříve světlo a v létě déle světlo. Náš zástupce z EU parlamentu to komentoval, že schválení je výsledek 4 leté průběžné práce…. Když se takovými problémy zabývají jedni z nejdražšších a vzdělaných úředníků společně s celým aparátem jejich pomocníků a sekretářů…. Co si o tom myslet. O to hůř, že je to rozhodnutí/nerozhodnutí. EU parlament sdělí výsledek „ano odhlasovali jsme konec přetáčení času, ale každý stát si stejně může stanovit, jaký čas může mít“. Člověk se ptá, na co tolik prodiskutovaného času tedy bylo? Těžko se lze divit nedůvěře lidí v EU.
  Nedivili bych se, když se to téma začne řešit za pár let znovu. To si spousty dnešních zastánců zimního času uvědomí, že sice nepřetáčí čas, ale v létě je budí slunce před 4 ranní a po 19cté se již bude stmívat. Mladí a aktivní lidé budou tak mít po většinu roku o hodinu dřív tmu…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru