
Nejmenovaná realitní síť (redakce ví, o kterou realitní kancelář jde, ale rozhodla se její název nezveřejnit – pozn. red.), která o sobě tvrdí, že je jednou z největších v republice a která je obzvláště činná v regionech, to podle zjištění redakce FAEI.cz dělá tak, že několik týdnů nechá do nemovitosti chodit zájemce na prohlídky, kde jim objekt vychválí do nebes, ale pak aukce najednou trvá déle, než se zprvu určilo. A nejen to.
Během ní začne kdosi přihazovat výrazně více, než ostatní, a realitka následně oznámí, že se stala „technická chyba“ a že aukce měla dva vítěze, což nejde, a proto aukci ruší. A po čase vyhlásí novou aukci, jenže už s výrazně vyšší cenou. Zkrátka, zájemce si vodí jako ovce.
Navlas stejný průběh naší redakci popsali dva zájemci o dvě úplně rozdílné nemovitosti, prodávané pod stejnou sítí nejmenované realitní kanceláře. Oba přitom mají v nabídce hodně chalup a venkovských domů, a to i proto, že některé přímo vykupují a pak je dále předprodávají.
Chaloupka pěkná, ale perníček brzy zhořkl
V prvním případě šlo o pražský byt a v druhém o chalupu na Děčínsku. Obzvlášť kolem ní byl pořádný tanec. Udržovaný, prostorný objekt po rekonstrukci, s tisícimetrovým pozemkem u lesa. Nabídková cena byla kolem 4,7 milionu korun. Na chalupu se přišly podívat desítky zájemců a osmnáct z nich se přihlásilo do aukce.
„Realitka nevyžaduje žádnou vratnou jistinu. Aukce měla podle toho, co nám sdělila makléřka, trvat třicet minut. Jenže běžela hodinu. Přihazovalo se po dvou minutách, všichni přidávali po pětadvaceti tisících, což byl minimální příhoz. A najednou asi po dvaceti minutách tam kdosi začal nahazovat po 75tisících,“ vzpomíná pan Rostislav ze středních Čech, jenž se do chalupy zamiloval (redakce má k dispozici celé jeho jméno – pozn. red).
Uvažoval dokonce, že prodá svůj rodinný domek nedaleko Prahy a půjde bydlet na chalupu; počítal s tím, že cena poskočí. Nakonec ale poskočila řádně: O milion korun. Cena chalupy se tak přiblížila hranici šesti milionů.
„Po pár dnech přišlo od realitky sdělení, že aukci ruší kvůli technickým problémům, že ji vyhráli dva lidé. A že aukci po čase, nevědí kdy, vyhlásí znovu, ovšem na částce, kde skončila první aukce, tedy na 5,7 milionech,“ říká Rostislav.
Alibi
Realitka tvrdí, že aukce byla zrušena v souladu s jejími Všeobecnými podmínkami pro provádění elektronické aukce. Ty jsou často zaklínadlem a poskytují alibi a zřejmě tomu tak bude i u praktik této realitní kanceláře.
„Nechápu, jak se můžete chlubit nejdůvěryhodnější značkou, když na nízkou cenu nalákáte 18 lidí, kteří navštíví nemovitost, častokrát přitom řeší důležitá životní rozhodnutí, a to jenom proto, abyste aukci záhy z důvodu „technických“ potíží a v rámci obchodních podmínek zrušili a nabídli nemovitost opět k prodeji za cenu na úrovni výsledku aukce. Počítám, že tuto praktiku odhadu tržní ceny máte zaběhlou a že možná při třetí/čtvrté aukci získáte i cenu maximální,“ napsal realitce Stanislav K., jeden z účastníků aukce.
Ujišťujeme vás, bude to anonymní. Nebylo
Pan Stanislav (redakce má k dispozici celé jeho jméno – pozn. red) se pozastavuje zejména nad tím, že realitka ubezpečovala, že aukce probíhá anonymně pouze přes přidělená čísla.
Jenže po jejím ukončení rozeslal vedoucí právního oddělení realitky všem účastníkům hromadný e-mail, jenž obsahoval elektronické adresy všech účastníků aukce, včetně celé komunikace s výhercem aukce, jenž nakonec nevyhrál. Takže aukce anonymní nakonec vůbec nebyla.
Podle některých odborníků z branže realitka těmito aukcemi „na oko“ může testovat ceny a u atraktivních nemovitostí je pak šponuje co nejvýše.
Samo o sobě není nic nelegitimního, snažit se prodat co nejdráž. Ani inzerát, který by testoval, jaký mají lidé zájem. Ale tahat zájemce po prohlídkách, hrát si na spravedlivé hřiště a pak se vymluvit na „technickou chybu“?
Aukce má mít jasná pravidla. Možný je i předvýběr obálkou
Aukce má mít jasná, předem daná pravidla, a také mít jasné ukončení. Tak, jako je v různých formách, ať už klasické aukce nebo aukce s výběrovým řízením, organizuje například Úřad pro zastupování státu ve věci majetkových.
Ten mimo jiné od účastníků i vyžaduje složení finanční jistiny. Na aukci jde opravdu jen ten, kdo osvědčí skutečný zájem. Aukce trvá předem jasný čas a má svého jasného „moderátora“.
A pokud se očekává, že o nemovitost bude opravdu velký zájem, provádí se předvýběr obálkovou metodou. Zájemci pošlou, o kolik jsou ochotni zaplatit nad rámec vyvolávací ceny, a do aukce samotné se pak vyberou dvě třetiny došlých obálek.
Takže ten, kdo přihodí ještě před aukcí málo proti ostatním, se na ni ani nedostane. Tohle je fér hra. Ale „aukce“ organizované některými realitkami připomínají spíše dřevní ligu okresního přeboru.