Největší růst cen zaznamenaly apartmány ve velkých a vyhlášených lyžařských střediscích, tedy ve Špindlerově Mlýně, Jánských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou.
„Dnešní ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy. Před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit,“ říká Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M Reality.
Ceny horských rekreačních nemovitostí podle něho letos pokračovaly v trendu předešlých let. Směrem vzhůru je tlačí silná poptávka ze strany movité klientely, tedy cílové skupiny, která není limitována například přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů platnými od začátku října.
Nejrychleji rostou ceny apartmánů s výbornou dostupností sjezdovek. Moderní apartmány jsou totiž komfortní jak pro kupující, tak následně i pro zájemce o krátkodobé pronájmy, což z těchto nemovitostí dělá i zajímavou investiční příležitost. Hodnotu nemovitostí na horách také značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů, k nimž v posledních letech dochází.
Nejlacinější dovolená
Meziroční patnáctiprocentní nárůst cen rekreačních nemovitostí – zejména chat a chalup – potvrzuje také Klára Kuťáková, ze společnosti Century 21: „Cena za metr čtvereční na konci roku 2017 oproti konci roku 2016 byla vyšší o 15 procent.“
Češi podle ní mají zájem moudře investovat, ale na druhou stranu se jich mnoho na chalupě předřít nechce, a volí proto objekty v dobrém technickém stavu. Chata či chalupa totiž stále představuje nejlacinější způsob, jak strávit víkend či dovolenou. Další velkou výhodou je i možnost „samozásobitelství“. Člověk si může vypěstovat vlastní zeleninu a ovoce.
„Největší zájem je o lokality blízko větších měst, lidé z malých měst a vesnic většinou mají zahrádku u svých domů, případně si pronajímají zahrádky přímo v místě svého bydliště. Průměrná cena nemovitosti k rekreaci v roce 2017 v naší síti dosahovala 1 059 000,- Kč, v roce letošním je to 1 553 000,- Kč“ dodává Kuťáková.
Celoroční bydlení s dojížděním
Specifickou skupinou zájemců o rekreační objekty jsou lidé, pro které je bydlení ve městech drahé či chtějí klidné bydlení, nejlépe v blízkosti přírody. Hledají tedy bydlení v okolí měst na vesnicích, kde je možné chalupu odkoupit a přestavět ji na plnohodnotné bydlení. S dojížděním počítají. Jako přijatelnou dobu dojíždění do práce nejčastěji udávají dobu třiceti minut. Čas, který jsou celoroční chalupáři ochotni dojíždění obětovat, je maximálně hodina.
Se stěhováním na chalupu je ale nutné počítat s rozsáhlejší rekonstrukcí a pochopitelně i většími finančními výdaji. Velmi často žadatelé naráží na překážku v podobě přístupové cesty k nemovitosti. Ta totiž ne vždy náleží k objektu či stejnému majiteli. V takovém případě se zřizuje věcné břemeno.
Z chalupy rodinný dům?
O tom, kolik času na své chalupě strávíte, si rozhodujete sami a nikdo Vám do toho mluvit nemůže. Problematické ale může být zřízení trvalého bydliště. Rozlišuje se číslo popisné (budovy pro rekreaci) a evidenční (budova určená k bydlení, či jinak zkolaudovaná).
V tomto označení může nastat problém a na příslušném obecním úřadě vám úředníci sdělí, zda je budova vhodná k trvalému bydlení. Ovšem kolaudace na rodinný dům podléhá zákonu. Úspěšné kolaudaci nejčastěji brání nízké stropy, které nedosahují výšky 2,5 metru nebo obytná místnost, která by měla být o rozloze alespoň 16 m². Zabránit jí mohou také příliš malá okna či fakt, že nemovitost se nachází v chatové oblasti.
Číslo evidenční se vydává na základě zkolaudování rekreační nemovitosti.Pokud objekt má číslo evidenční, můžete si trvalý pobyt bez problémů přihlásit. Pokud vám bude úředník tvrdit opak,tak lže, ať už z neznalosti zákona či z jiných podnětů ( „obálkové všimné“)…Výška stropů v objektu či podlahová plocha neznamená vůbec nic,je to řádně povolená stavba zapsána v katastru nemovitostí. Výjimka může být pouze u mobilních domků,které dle stavebních zákonů v ČR nejsou stavbami,ale přívěsy, vozidly..m
Děkujeme za váš komentář
Dobrý den.Máte v textu výkladovou chybu.Číslo evidenční – rekreační objekty a č.p. budovy k bydlení.