Rekreační nemovitosti zdražují. Vzhůru letí i ceny opravených chat a chalup

Stejně tak jako je atraktivní investovat do bytů, ať už pro vlastní potřebu bydlení či k dalšímu krátkodobému pronajímání, tak i rekreační objekty jsou na vzestupu. A to jak zájmem, který o ně Češi projevují, tak i cenou. Ceny rekreačních nemovitostí na tuzemských horách jsou letos až o 15 procent vyšší než ve stejném období loňského roku a za poslední tři roky stouply až o polovinu. Vyplývá to z informací zveřejněných společností M&M Reality.
O tom, kolik času na své chalupě strávíte, si rozhodujete sami a nikdo Vám do toho mluvit nemůže. Problematické ale může být zřízení trvalého bydliště. Foto: FAEI.cz

Největší růst cen zaznamenaly apartmány ve velkých a vyhlášených lyžařských střediscích, tedy ve Špindlerově Mlýně, Jánských Lázních, Peci pod Sněžkou a Rokytnici nad Jizerou.

„Dnešní ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční. Nicméně u menších jednotek už padla i cena 200 tisíc korun za metr čtvereční, což odpovídá luxusním bytům v samém centru Prahy. Před třemi lety si nikdo neuměl takové částky představit,“ říká Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M Reality.

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí rostou kvůli silné poptávce

Ceny horských rekreačních nemovitostí podle něho letos pokračovaly v trendu předešlých let. Směrem vzhůru je tlačí silná poptávka ze strany movité klientely, tedy cílové skupiny, která není limitována například přísnějšími podmínkami ohledně poskytování hypotečních úvěrů platnými od začátku října.

Nejrychleji rostou ceny apartmánů s výbornou dostupností sjezdovek. Moderní apartmány jsou totiž komfortní jak pro kupující, tak následně i pro zájemce o krátkodobé pronájmy, což z těchto nemovitostí dělá i zajímavou investiční příležitost. Hodnotu nemovitostí na horách také značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů, k nimž v posledních letech dochází.

PSALI JSME:
Výhodná nabídka? Pozor na phishing na inzertních realitních serverech

Nejlacinější dovolená

Meziroční patnáctiprocentní nárůst cen rekreačních nemovitostí – zejména chat a chalup – potvrzuje také Klára Kuťáková, ze společnosti Century 21: „Cena za metr čtvereční na konci roku 2017 oproti konci roku 2016 byla vyšší o 15 procent.“

Češi podle ní mají zájem moudře investovat, ale na druhou stranu se jich mnoho na chalupě předřít nechce, a volí proto objekty v dobrém technickém stavu. Chata či chalupa totiž stále představuje nejlacinější způsob, jak strávit víkend či dovolenou. Další velkou výhodou je i možnost „samozásobitelství“. Člověk si může vypěstovat vlastní zeleninu a ovoce.

„Největší zájem je o lokality blízko větších měst, lidé z malých měst a vesnic většinou mají zahrádku u svých domů, případně si pronajímají zahrádky přímo v místě svého bydliště. Průměrná cena nemovitosti k rekreaci v roce 2017 v naší síti dosahovala 1 059 000,- Kč, v roce letošním je to 1 553 000,- Kč“ dodává Kuťáková.

PSALI JSME:
Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Celoroční bydlení s dojížděním

Specifickou skupinou zájemců o rekreační objekty jsou lidé, pro které je bydlení ve městech drahé či chtějí klidné bydlení, nejlépe v blízkosti přírody. Hledají tedy bydlení v okolí měst na vesnicích, kde je možné chalupu odkoupit a přestavět ji na plnohodnotné bydlení. S dojížděním počítají. Jako přijatelnou dobu dojíždění do práce nejčastěji udávají dobu třiceti minut. Čas, který jsou celoroční chalupáři ochotni dojíždění obětovat, je maximálně hodina.

Se stěhováním na chalupu je ale nutné počítat s rozsáhlejší rekonstrukcí a pochopitelně i většími finančními výdaji. Velmi často žadatelé naráží na překážku v podobě přístupové cesty k nemovitosti. Ta totiž ne vždy náleží k objektu či stejnému majiteli. V takovém případě se zřizuje věcné břemeno.

PSALI JSME:
Výhradu vlastnictví si můžete nově sjednat také u nemovitosti

Z chalupy rodinný dům?

O tom, kolik času na své chalupě strávíte, si rozhodujete sami a nikdo Vám do toho mluvit nemůže. Problematické ale může být zřízení trvalého bydliště.  Rozlišuje se číslo popisné (budovy pro rekreaci) a evidenční (budova určená k bydlení, či jinak zkolaudovaná).

V tomto označení může nastat problém a na příslušném obecním úřadě vám úředníci sdělí, zda je budova vhodná k trvalému bydlení. Ovšem kolaudace na rodinný dům podléhá zákonu. Úspěšné kolaudaci nejčastěji brání nízké stropy, které nedosahují výšky 2,5 metru nebo obytná místnost, která by měla být o rozloze alespoň 16 m². Zabránit jí mohou také příliš malá okna či fakt, že nemovitost se nachází v chatové oblasti.

Zavřít reklamu ×
  1. Číslo evidenční se vydává na základě zkolaudování rekreační nemovitosti.Pokud objekt má číslo evidenční, můžete si trvalý pobyt bez problémů přihlásit. Pokud vám bude úředník tvrdit opak,tak lže, ať už z neznalosti zákona či z jiných podnětů ( „obálkové všimné“)…Výška stropů v objektu či podlahová plocha neznamená vůbec nic,je to řádně povolená stavba zapsána v katastru nemovitostí. Výjimka může být pouze u mobilních domků,které dle stavebních zákonů v ČR nejsou stavbami,ale přívěsy, vozidly..m

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.