
Průmysl se v lednu přehoupl z prosincového meziročního záporu do kladných čísel, zahraniční obchod vykázal solidní přebytek, přičemž stavební výroba rostla dokonce nejrychleji od března loňského roku. Zatímco únorové statistiky mohou ještě přinést dobré výsledky, na ty březnové zřejmě již dopadne ukrajinská krize a lze tak očekávat jejich zhoršení.
Na výsledcích lednového zahraničního obchodu i průmyslové výroby bylo patrné, že problémy se subdodávkami slábnou, přičemž český automobilový průmysl se začíná opět rozjíždět. Přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly byl v meziročním srovnání o 4,3 miliardy korun vyšší.
To přispělo k tomu, že lednová bilance zahraničního obchodu skončila se slušným kladným výsledkem na úrovni 6,2 mld. Kč. Dále se na výsledku pozitivně odrazila i vyšší cena exportované elektřiny.
Přebytek obchodu s elektřinou, plynem a párou byl tak ve srovnání s lednem loňského roku vyšší o 4,3 miliardy korun. Cenový vývoj naopak negativně dopadl na obchod s ropou a zemním plynem, kde se deficit meziročně prohloubil o 7,2 miliardy korun.
Vliv rostoucích cen byl patrný i na vývoji nových zakázek v průmyslu. Ty v lednu stouply meziročně o 6,9 procenta, zakázky ze zahraničí dokonce o 8,3 procenta. Nešlo však ani tak o jejich hodnotový nárůst, jako spíše o ten cenový.
Průmyslová výroba jako celek v lednu meziměsíčně vzrostla v reálném vyjádření o 3,1 procenta. V meziročním srovnání se pak vymanila ze záporných prosincových čísel a stoupla po očištění o kalendářní variace o jedno procento.
K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení a výroba ve farmaceutickém průmyslu. V meziročním srovnání byla naopak produkce nižší ve dřevozpracujícím průmyslu a automobilovém průmyslu.
Z indexů PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) a produkce aut bylo nicméně patrné, že se potíže se subdodávkami zmírňují a s tím se lepší i situace v automobilovém průmyslu.
Stavební výroba v lednu meziměsíčně vzrostla o 1,6 procenta, což byl nejvyšší nárůst od loňského března. V reálném vyjádření oproti loňskému lednu byla produkce vyšší o 6,4 procenta. Stavebnictví prospívá rozjezd investiční aktivity.
Stabilní růstovou dynamiku vykazuje v posledních měsících pozemní stavitelství, kde byl v lednu vykázán meziroční růst o 6,1 procenta. Ještě lepší výsledek dosáhlo inženýrské stavitelství.
S meziročním růstem o 7,7 procenta poprvé po pěti měsících překonalo dynamiku pozemního stavitelství. Číslo je příslibem toho, že se rozjíždějí větší stavby infrastrukturního charakteru. Svižně v lednu rostl i počet vydaných stavebních povolení (12,1 % meziročně) a nově zahájených bytů (13,1 %).
Další vývoj ukazatelů nicméně zasáhne konflikt na Ukrajině. Údaje o výrobě za únor by sice ještě měly být solidní, v dalších měsících ale zřejmě uvidíme zhoršení. Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu i zahraničního obchodu bude znát.
Rizikem pro další vývoj nejen v českém průmyslu, ale i ve stavebnictví, je situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Válka na Ukrajině situaci navíc dále komplikuje, když právě tento sektor zaměstnává nemalý počet ukrajinských pracovníků.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)