Po sedmi měsících přebytek zahraničního obchodu

Názor
Zahraniční obchod ČR skončil v prvním měsíci letošního roku s přebytkem 6,2 miliardy korun. Na první pohledu určitě dobrá zpráva s ohledem na více než půlroční sérii deficitů, nicméně ve srovnání s předchozími ledny jde spíše o slabší výsledek – vlastně jde o nejnižší přebytek za posledních devět let, za kterým můžeme hledat především drahé komodity.
Vyhlídky českého zahraničního obchodu zůstávají pro další měsíce extrémně nejisté. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hodnota dovozu do ČR v prvním měsíci roku poskočila o více než 57 miliardy korun, a to především v důsledku zvýšených cen surovin – mezi nimi především ropy a plynu, kovů a chemických produktů. Na straně vývozu je vidět symbolický růst v případě nejvýznamnějšího exportního artiklu – automobilů, a docela výrazný skok v případě elektrické energie.

Vyhlídky českého zahraničního obchodu zůstávají pro další měsíce extrémně nejisté. Automobilový průmysl, jako nejvýznamnější část tuzemského průmyslu, se stále potýká s nedostatkem importovaných komponent narušujícím hladký provoz celého oboru už téměř rok.

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Kromě čipů však půjde i o další součástky, které se importují z východu. Tento nepříznivý vývoj se nepochybně odrazí i na výkonu celého průmyslu a hrubého domácího produktu (HDP) minimálně v první polovině letošního roku.

Hodnotu dovozu do ČR budou dál zatěžovat vysoké ceny energetických i dalších komodit. Naproti tomu slabší kupní síla obyvatel způsobená akcelerující inflací bude brzdit dovoz spotřebního zboží a automobilů do země.

Autor je hlavní ekonom banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB