
K meziroční změně kladně přispěla nejvíce výroba automobilů (+2,34 procentního bodu), která se na rozdíl od loňského ledna již nepotýkala s nedostatkem výrobních dílů. Z dalších kladných přispěvatelů už stojí za zmínku pouze výroba elektrických zařízení (+0,35 p. b.) a výroba strojů a zařízení (+0,21 p. b.). Většina průmyslových odvětví pak zaznamenala pokles výroby.
Nejhůře na tom byla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (-0,98 p. b.), která utrpěla v důsledku teplého lednového počasí. Výrazněji propadla i výroba chemických látek (-0,76 p. b.), kde tento trend pozorujeme již delší dobu. Hodnota nových zakázek se v lednu zvýšila o 1,6 procenta, a to díky domácím zakázkám, které stouply o 13,6 procenta. Mzdy zaměstnanců v průmyslu meziročně vzrostly o 11,9 procenta.
Další vývoj průmyslové oblasti je nejistý. V únoru se opět zhoršila situace s dodávkami výrobních vstupů. Především v důsledku nedostatku čipů tak automobilky byly opět nuceny přistoupit k omezení výroby, což se zřejmě podepíše na nižší průmyslové produkci za druhý měsíc letošního roku.
Na druhou stranu z globálního pohledu rozvolnění pandemické situace v Číně i poměrně dobrá ekonomická situace v eurozóně by měly vést k dalšímu oživení poptávky a plnění objednávkových knih. Celkově tak vidíme vývoj v letošním roce spíše pozitivně. Náš odhad počítá s růstem domácího průmyslu o 1,7 procenta meziročně po loňských 2,1 procenta.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)